Promocija digitalne knjige „Stare vranjske porodice“

VRANJE

Veliko interesovanje Vranjanaca je bilo za predstavljanje prvog digitalnog izdanja knjige „Stare vranjske porodice“, autora Dušana Đorđevića.

Reč je o interesantnom kulturnom događaju kakav do sada nije zabeležen u gradu. U sali Biblioteke „Bora Stanković“ nisu prisustvovali samo potomci znamenitih vranjskih porodica, već i mnogobrojni sugrađani koji su želeli da o tome saznaju nešto više.

Digitalno izdanje sadrži 50 priča o isto toliko znamenitih vranjskih porodica i prikazuje istoriju grada od druge polovine 19. do sredine 20. veka.

Autor kaže da je građu za ovo delo prikupljao deceniju i po. Posao je bio obiman i zahtevan, jer je o značajnim vranjskim porodicama, pored Vranja istraživao od Beograda do Vankuvera.

 „Povuklo me je to što sam i ja potomak jedne starovranjske porodice. Prvo sam hteo da odradim to kao priče za novine, a onda sam video da to zaslužuje mnogo više. Shvatio sam da je neophodno da istražujem, razgovaram sa potomcima, da preko zapisa i dokumenata to odradim i ostavim trajno blago za Vranje. Stvaranje Vranja u 19. i početkom 20. veka, odlazak tih porodica i potomaka za Beograd i inostranstvo i obeležavanje srpske čaršije me je motivisalo da uradim nešto tako i da ostavim neki trag“, kaže Đorđević.

On za štampano izdanje najavljuje još desetak znamenitih vranjskih porodica. Među opisanim ličnostima su prema njegovim rečima i oni koji su Bori Stankoviću bili inspiracija u stvaranju čuvenih likova iz njegovih dela.

„Ova  knjiga je dokaz i koliko je Vranje imalo, ne samo bogatih, već i umnih i značajnih ljudi. Među znamenitim Vranjancima je i arhitekta Dušan Dingarac on je izgradio gotovo ceo Voždovac  Potomak je Riste Dingarca, vlasnika Tekstilne industrije Zemun. Sagradio je 480 objekata u Beogradu u periodu od 1929. do 1941. godine“, ističe Đorđević.

Objavljivanjem ove elektronske knjige prvi put načinjen je ozbiljan napor da se sagleda istorija vranjskih gradskih porodica koje su svojim radom i ugledom doprinele razvoju društvenog, ekonomskog i kulturnog života grada, rekla je etnolog Iva Laković, čija je stručna  pomoć bila od velike važnosti.

Ona je dodala da vranjske gradske porodice svakako zaslužuju ovakvu monografiju. One su ušle u Borina dela u pesme. Neke od najlepših arhitektonskih građevina ovoga grada njihova su zaostavština.

Tako su Pogačari, Duguri, Srbinci, Hadži Nikolići, Ježinci, Vlajinci … pedesetak znamenitih vranjskih porodica dobili svoju monografiju.

Tekstovi o 50 značajnih vranjskih porodica  nastali su kao deo projekta koji je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, a realizovao portal Vranjenet .

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare