NIŠ
Niška neurohirurgija pokriva veliki broj stanovnika i treba da ima sve ono što ima i beogradska neurohirurgija. Za poslednjih nekoliko godina dobili su vrhunsku opremu, a sada su tražili i navigaciju i gledaćemo da im izađemo u susret, kazala je ministarka zdravlja profesor dr Danica Grujičić koja je povodom jubileja Klinike za neurohirurgiju UKC-a boravila u Nišu. Svečanosti povodom obelavanja 65 godina ove klinike prisustvovao je i veliki broj zvanica, neurohirurzi iz svih centara u Srbiji.
“Dugo godina beogradski neurohirurzi sarađuju sa kolegama iz Niša i ovo je na neki način i za mene praznik.Nas nema mnogo i moramo biti složni , isto tako se mora znati da je neurohirurgija teška grana medicine. Morate biti jako koncentrisani ne samo za vreme operacije već i posle toga i mora da postoje timovi. Niš ima dobre timove, a ista je situacija i sa Beogradom i Novim Sadom. Prednost Niša je i u tome što se do magnetne rezonance dolazi mnogo brže nego u Beogradu i Niš treba da nastavi tim putem”, kazala je ministarka zdravlja profesor dr Danica Grujičić.
Ona je tokom boravka u Nišu najavila i rekonstrukciju Ginekološko-akušerske klinike UKC Niš.
“Neophodna je rekonstrukcija ove klinike. Investicija je procenjena na 900 miliona dinara ali buduće mame zaslužuju kliniku u kojoj će se osećati dostojanstveno i poželeti da se vrate rađanjem drugog pa i trećeg deteta”, dodala je ministarka zdravlja.
Ona je kazala da će do kraja meseca biti zatvorena bolnica građena za potrebe kovid pacijenata u Kruševcu kao i kovid bolnice u Novom Sadu i Batajnici.
“Ljudi koji tamo rade ostaće u radnom odnosu, želja je mnogih da ostanu u Kruševcu i za to se očekuje zaključak Vlade. Ima mali broj pacijenata i u Novom Sadu i Batajnici pa će kovid bolnice biti zatvorene”, kazala je ministarka dr Danica Grujičić.
Dodala je da je u zdravstvu najvažnije raditi na preventivi i ranom otkrivanju bolesti i da tu posebna uloga pripada domovima zdravlja i lekarima u njima.
“Lekar u domu zdravlja pregleda dnevno i do 40 pacijenata i to rade svakog dana. Da li svaki hirurg ulazi u salu svakog dana. Možda neki, ali ne svi. Lekari koji su prvi na liniji odbarne su ti koji razgovraju i savetuju pacijente i upućuju ih dalje, a što se pre neka bolest otkrije to je bolje i za lekare i za pacijente”, zaključila je dr Danica Grujičić.
Kada se radi o neurohirurgiji u Nišu profesorka dr Vesna Nikolov, rukovodilac ove klinike je istakla da je proslava jubileja počela jednom novinom.
“Hteli smo jubilej da počnemo i radno i prvi put na Klinici za neurohirurgiju urađena je jedna intervencija primenom minimalne tehnike u cilju smanjenja bola. Ova metoda je primenjiva ne samo za bol u kičmi već i za bol u kolenu ili ramenu”, istakla je profesor dr Vesna Nikolov.
Dodala je da je za 65 godina rada neurohirurgija jako napredovala i od odeljenja na hirurgiji prerasla u kliniku.
“Načinjen je veliki korak ne samo što se tiče operativnog rada već i određenih tehnika i aparata. Pratimo i rad svojih kolega u svetu. Sada se u salama prinjuje i robotika. Radi se o vrlo skupoj grani medicine. Ministarstvo ima osećaj za to da mi u Nišu imamo potrebu za skupom opremom i izlazi nam u susret. Isto tako imamo odličnu saradnju sa kolegama u Beogradu gde šaljemo pacijente kada je potreban tretman gama nožem”, istakla je Nikolov. (kraj) VP/ SM