LEBANE
Predsednik opštine Lebane Ivan Bogdanović rekao je da je Štab za vanredne situacije u Lebanu proglasio vanredno vanrednu situaciju na teritoriji ove opštine, a razlog za to je nedostatak zdrave pijaće vode.
„Pokušavamo da to rešimo na najbolji mogući način. Vantrednu situaciju smo uveli kako bi smo u rešavanje situacije uveli i druge lokalne samouprave, kao i Vojsku Srbije da nam pomognu u isporuci vode u svojim cisternama. Lebane ima samo dve cisterne, što nije dovoljno. „Vodovod“ je već napravio raspored, a mi ćemo obaveštavati građane u kojim delovima grada će biti cisterne.“
Bogdanović kaže da vodopostrojenje u Grgurovcu ne proizvodi vodu, jer dotoci reke Šumanke i svih njenih pritoka su posle ove dugotrajne suše presušili, a davalo je u proseku oko 3500 kubika vode na dnevnom nivou. .
„Što se tiče bunara u Ždeglovu, oni nisu dovoljni da sve one koji su priključeni na gradsku vodovodnu mrežu možemo da snabdemo zdravom pijaćom vodom, a to je nekih 2200-2500 kubika dnevno. Nadamo se da će uskoro pasti kiša. Inače poslednja kiša je bila 17. na 18. avgust, a pre toga 27. juna. Imali smo i zimski period bez padavina, a svi podzemni rezervoari su takvi kakvi jesu.“
Uvedene su i restrikcije vode, od 7-19, kao i od 19-7 sati.
„Mi imamo podelu na dva grupe i pet reona, bilo je restrikcija u kraćem vremenskom periodu. Sada je to podeljeno u četiri kategorije i biće dužih restrikcija, ali je to urađeno i zbog dobrog dotoka vode u periodu kada građani imaju vodu. Apelujem ovom prilikom na sve građane da budu štedljivi, da ne koriste vodu za zalivanje cveća, trave, betona, za pranje tepiha, kola… Za takve su predviđene kazne u iznosu od 50.000 dinara, dok će pravna lica biti kažnjena sa 200.000 dinara, a kontrolu će vršiti komunalna inspekcija.“
Problem sa vodom se ne oseća samo kod građana koji su priključeni na vodovodnu mrežu, nastavlja Bogdanović.
„Problem je i ravničarskom delu između Lebana i Leskovca, koji je poljoprivredni kraj i gde su bunari na dubini od 5-6 metara. I ti bunari su presušili, a to ne pamte ni meštani stariji od 70 godina. Oni sada imaju problem sa navodnjavanjem zasada… Vode nema ni u brdsko-planinskom delu, gde su izvori, pa se i tamo dovozi voda, kako bi ljudi mogli da napajaju stoku.“ (kraj) IS/MS