Počeo Nišvil, danas predstave “Bolivud” , “Erotizam” i film  “ Moja ljubljena Luizijana”

NIŠ

Izložbom fotografija “Apres” Nemanje Maraša, na kojoj su fotografije balerina i baletana, defileom volontera Nišvila i glumaca pod maskama i na štulama, od amfiteatra na keju Nišave do hamama u Tvrđavi, gde je otvoren Džez muzej, kao i  predstavom  Orfej i Euridika sa Krita i egipatskom operom Blue elephant, otvoren je pozorišni deo niškog džez festivala. Sinoć se do kasnih sati u Tvrđavi slušušala muzika iz Luizijane

Milica Petrović je bila deo tima predstave s Krita, “ Orfej i Euridika” ,  “Omma” studija koji su, osim nje,  činili petoro protagonista iz Grčke , Anđela Popović glumica iz Beograda i četiri muzičara iz Niša.

“ Rad na predstavi je bio veoma zanimljiv. Grci su otvoreni za sve predloge, prijatni i srdačni i rad je tekao lepo. Oni žive muziku , oni postoje kroz to Imala sam priliku da budem deo ovog tima. Ovo je ulični performans , ulučni teatar i naša ekipa iz Grčke je želela da prilagodi ovim prostorima i onda je iskoristila srpsku muziku koju je ukomponovala  u ovaj mit o Orfeju i Euridiki. Naši muzičari iz Niša su izvodili muziku  a Anđela Popović glumica je vodila tu predstavu kao statua”, kazala je Milica Petrović.

Danas će biti emitovane dve predstave. U 20 sati u Narodnom pozorištu će biti  igrana predstava “ Bolivud” Beogradskog dramskog pozorišta,  dramaturski projekat maje Pelević  koja je i rediteljka predstave.  za muziku bila zadužena Anja Đorđević.

“Kroz bajkovitu utopiju o dolasku Bolivuda u naše krajeve pokušali smo da ispričamo priču o svima nama i na šta smo sve spremni kada nam se nudi bolja budućnost. Dolazak Bolivuda tako postaje povod za priču o krahu industrije, ksenofobiji, divljoj privatizaciji, lažnim svetovima , a sve to kroz pesmu i igru pod sloganom: leba ako nemaju, dajte im kolače”, objašnjava Maja Pelević.

Reč je o hit komediji i prvom  “socijalističko-federativnom” mjuziklu nacionalnog teatra iz Beograda  koji se tiče ovog vremena i pozorišnog esnafa o “bolnim istinama iz poslednjih 30 godina koje proživljavamo kao dajdžest varijantu kako je tranzicija uništila pozorište i kako smo mi tome doprineli”.

Nakon toga će se u Amfiteatru u Tvrđavi gde će se igrati jedna koncert predstava “Erotizam”  koja je “ između predstave i koncerta” kako je danas na konferenciji za novinare kazala selektorka programa Maja Mitić .

“ Predstava je projekat grupe  Vroom sa kojom vrlo često sarađuje Kokan Mladenović. Ovoga puta predstava je rađena na tekstove Minje Bogavac  koja je nedavno postala upravnica Šabačkog pozorišta i sa ovom divnom glumicom iz klipa imaju predstavu koja se zove “Erotizam” .

Nakon predstava programom je predviđen da u 22,30 u Oficirskom bude emitovan film autorke Monik Merden “ građanke Junajted Uma nacije” , kako se sama predstavila,  plemena koje se nalazi u jugoistoku Luizijane i pripada prvoj naciji koja je živela na kontinentu “ pre nego što je Kolumbo došao” . Monika se u okviru Borda “starosedelaca” Amerike bori za zaštitu teritorije Amerike, tačnije Luizijane.

“ Luizijana najbrže gubi zemlju na celoj našoj planeti. Moj film nosi naziv Moja ljubljena Luizijana bavise istorijom Luizijane u poslednjih 100 godina. Govori o okolini i pravdi za prirodu . naša teritorija je praktično ukradena od nas. Više od 10 hiljada milja su ispresecani kanalima kojima ide otpadna voda industrije. Luizijana proizvodi i preradi više od trećine goriva  za fabrike, automobile i avione u celoj Americi. Luizijana je uz Misisipi najsiromašnija država Amerijke. Ovo je moćna tačka cele naše planete jer se tu nalazi jedna od najvećih delta na svetu. Dilujemo , sa uraganima , naftom, kanalima, ali smo snažan narod. Film je režirao a ovo je lična priča moje porodice” kazala je Monik Merden  .

Danas je predviđena i radionica koju drži Keti od 15,00 do 17,00 časova u Oficirskom domu.

Podsetimo, pozorišni deo Nišvila održavaće se do 12 avgusta i učestvovaće 16 predstave pozorišta  iz Srbije, Evrope, Azije, Afrike i Severne Amerike,

Muzički deo ovog, 35. po redu festivala počinje 9. avgusta.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare