BEOGRAD
(FoNet)
Ministarstvo odbrane prekršilo je zaključak Vlade Srbije i bez primopredaje napustilo hotel “Bristol”, u kome je ostalo još 11 porodica vojnih beskućnika, sa više od 20 članova, rekao je FoNetu penzionisani zastavnik Dragan Stojanović.
Zaključkom Vlade Srbije od 28. avgusta 2018. godine, utrvđena je obaveza Ministarstva odbrane da objekat vojnog hotela “Bristol” isprazni “od lica i stvari”, izmiri sve troškove komunalija i struje i preda Republičkoj direkciji za imovinu.
Do te primopredaje, upozorili su vojni beskućnici, nikad nije došlo, samo je u četvrtak okačeno obaveštenje kojim im se stavlja do znanja da od 1. maja prestaje sa radom recepcija, a da su sve ispražnjene sobe zaključane i zapečaćene.
Narušavanje istih je zabranjeno važećim zakonskim propisima, stoji u obaveštenju, uz napomenu da će “lica iz ustanove svakodnevno vršiti obilazak, kao i stanje zaključanosti i zapečaćenosti”.
Stojanović je ukazao ne samo to što je Ministarstvo odbrane prekršilo odluku Vlade Srbije, nego i na činjenicu da niko od četvrtka nije došao u tu “svakodnevnu” kontrolu i na to da su pečati na sobama takvi da se lako mogu sknuti i opet zalepiti.
Svi mogu da uđu, ovo je sad potpuno nezaštićen objekat, šta će biti ako neko izazove požar. Protivpožarnim aparatima, koji se moraju servisirati svakih šest meseci, poslednji servis je urađen 2017. godine, upozorio je on.
Stojanović je naglasio da je grad Beograd, odlukom zamenikagradonačelnika Gorana Vesića od 9. oktobra prošle godine, dodelio 134 stana za stambeno zbrinjavanje vojnih beskućnika iz “Bristola”, ali da je Ministarstvo odbrane te stambene jedinice uključilo u ukupni broj za raspodelu u sistemu.
Vojni beskućnik Dragiša Milenković danas je dobio tužbu za iseljenje, kojom mu vojni pravobranilac Nebojša Glavaš poručuje da mora da se izjasni u roku od 30 dana i da će morati da snosi sve troškove parničnog postupka.
Nudili su mi stan od 30 kvadratnih metara, ali bez mogućnosti da ga vidim kakav je, u kakvom stanju, kao ni gde se nalazi. Na to, sistem “neviđeno”, nisam pristao, jer su neke tako prevarili i umesto stana dali im poslovni prostor koji su morali da adaptiraju o svom trošku, rekao je on.
Milenkoviću je, u tužbi kojom se traži iseljenje, dostavljen i izvod iz katastarskog lista, gde stoji da je vlasnik hotela “Država SFRJ- Savezni sekretarijat za narodnu odbranu Beograd, Generala Ždanova 34a”.
Odlukom Vlade Srbije broj 05-464-8085/2018, od 28. avgusta prošle godine, naloženo je da se u “u javne knjige o evidenciji nepokretnosti i prava na njima upiše Republika Srbija”.
Premijerka Ana Brnabić stalno priča o digitalizaciji i elektronskoj upravi, hvali se time, a evo, odluku Vlade za osam meseci ne da nisu realizovali, nego je Ministartsvo odbrane krši napustajući hotel “Bristol” bez primopredaje, zaključio je Stojanović.
Vojni beskućnici su, u izjavama novinaru FoNeta, upozorili i na sve opasnosti koje nosi to što su zaposleni u Vojnoj ustanovi “Dedinje” napustili kontrolu nad objektom, od protivpožarne zaštite, do mogućnosti da se u stotinjak praznih soba usele beskućnici ili migranti.