NIŠ
U Galeriji Sinagoga 1. septembra u 19 sati biće otvorena izložba “Milena Pavlović Barili”. Autorka izložbe je istoričarka umetnosti Violeta Tomić, viša kustoskinja Fondacije „Milenin dom“, Galerije “Milena Pavlović Barilli” u Požarevcu.
Izložba umetničkih dela Milene Pavlović Barili, jedne od najznačajnijih slikarki četvrte decenije 20. veka u Evropi obuhvata presek Mileninog umetničkog opusa od 1924. do 1945. godine.
Izložbu čine dva dela: od kojih prvi slikarski obuhvata radove iz ranog perioda kojim se završava njeno školovanje do 1928. godine kao i radove takozvanog linearnog perioda (1931–1936), kada se potpuno okreće svetu između sna i jave, svetu nadrealnog i metafizičkog. Taj deo izložbe upotpunjen je ličnim predmetima umetnice.
Između ostalih slika niška publika će moći da vidi i remek-delo “Autoportret sa velom” iz 1939. godine, koji predstavlja svojevrsnu autobiografiju.
U drugom delu izložbe su radovi u oblasti primenjene umetnosti: modne kreacije i ilustracije, kao i haljine izrađene po Mileninim idejnim rešenjima iz zbirke Galerije Milene Pavlović Barilli u Požarevcu, rodnom gradu umetnice.
Milena Pavlović Barili je rođena u Požarevcu, 5. novembra 1909. godine kao jedino dete u braku obrazovane Požarevljanke Danice Pavlović i italijanskog kompozitora, muzičkog kritičara i putopisca Bruna Barilija. Život joj je bio kratak i neobičan, ispunjen sanjarenjem, radom i nespokojem.
U Požarevcu je uglavnom provela detinjstvo gde je i prve cratčke časove dobila od nastvanika Josipa Vučetića. U Beogradu je upisala Umetničku školu a potom odlazi na Umetničku akademiju u Minhenu.
Početak Mileninog slikarstva je vezan za akademsko učenje, za ljude i prirodu koji su je okruživali: Mladić u plavoj košulji, Gradištanski svirači, Portret Branke Jocić, Portret majke sa zelenim šalom, ali i za filmske zvezde. Sa filmskom umetnošću Milena se upoznaje na dvoru svog rođaka kralja Aleksandra Кarađorđevića, kod koga je zajedno sa majkom Danicom živela dok je pohađala Umetničku školu u Beogradu. Inspirisana filmskim glamurom slika Žozefinu Bejker, Egipatsku igračicu, Barok, gde je naslikala Rudolfa Valentina kao vojvodu od Šartra u filmu Gospodin Bokair.
Oktobra 1932. izlaže u Rimskoj umetničkoj galeriji, čijem su otvaranju prisustvovali najpoznatija imena iz sveta umetnosti, političari, ljudi iz visokog društva.
U italijanskom listu Кvadrivio 1934. prvi put objavljuje svoje pesme. Uoči Drugog svetskog rata, avgusta 1939. godine, odlazi u Njujork, da bi prisustvovala velikoj izložbi nadrealista. Pored rada na čistoj umetnosti, Milena je u SAD bila angažovana i na komercijalom dizajnu, pre svega kao ilustrator najuglednijih američkih modnih časopisa Vog, Harpers bazar, Šarm, Glamur i drugih.
Milenu je izdalo srce 6. marta 1945.godine u Njujorku. Urna sa posmrtnim ostacima preneta je 1947. godine u Rim gde je pohranjena na groblju Cimitero acattolico deglistranieri. Tu su kasnije sahranjeni i njen otac Bruno (1952) i majka Danica (1965).
Galerija Sinagoga je otvorena svakog dana od utorka do petka od 12 do 19 sati, vikendom od 10 do 15 sati. Ponedeljkom je galerija zatvorena za posetioce.