Epidemija salmonele: uzrok zaraze još nije utvrdjen

LESKOVAC

 

Od početka pojave epidemije solmoneloze u predškolsjkoj ustanovi „Vukica Mitrović“ registrovano je 24 slučajeva obolevanja i 5 slučajeva nosilaštva uzročnika, koji su otkriveni među decom kontrolom kontakata, rekla je  danas, na konferenicji za novinare direktorka ZZJZ Aleksandra Nikolić. Najveći broj obolelih je rođeno 2013. i 2014. godine.

Prvi slučaj obolevanja registrovan je 16. a poslednji slučaj 27. oktobra 2016.

Njaveći broj obolele dece, desetoro, registrovan je u vrtiću „Lane“, kao i pet nosilaca uzročnika.

Epidemiološka ispitivanja su tokom vikenda sprovedena u 10 porodica obolele dece i u četiri igraonice, u svim vrtićima i centralnoj kuhinji, može se pretpostaviti da je put prenosa bolesti kontakt.

Uzroci hrane su uzeti 28. oktobra u centralnoj kuhinji vrtića i u uzorcima hrane nije izolovana salmonela, a čeka se na rezultat još jedne sirovine.

Ukupno je uzeto 96  briseva sa radnih površina, opreme, pribora i ruku zapolsenih kako u vrtićima (57), tako i u igraonicama (39), i u tim brisevima nije izolovana salmonela.

Čeka se na rezultate još tri brisa sa radnih površina u kuhinjama vrtića, rekla je Nikolić.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare