Vranje na sastanku Mreže eksperata za nematerijalno kulturno nasleđe Jugoistočne Evrope

VRANJE

Grad Vranje je učestvovao na 18. sastanku Mreže eksperata za nematerijalno kulturno nasleđe Jugoistočne Evrope, koji je održan u Varšavi, pod pokroviteljstvom UNESCO-a. Centralna tema trodnevnog skupa bila je „Nematerijalno kulturno nasleđe u urbanim kontekstima,“ pri čemu su razmatrani ključni izazovi i pristupi očuvanju kulturnog nasleđa u gradovima.

Iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Grada Vranja Tanja Ivanović, predstavila je aktivnosti na očuvanju „živog nasleđa“ koje realizuje Grad Vranje, kao predlagač elementa „Vranjska gradska pesma“, upisanog u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa.

Istakla je da, pored rada ustanova kulture, udruženja i kulturno-umetničkih društava koja se bave promocijom lokalnog nasleđa, Grad Vranje aktivno doprinosi očuvanju nasleđa, prvenstveno vranjske gradske pesme, trubaštva i vranjskog dijalekta, podrškom manifestacijama na kojima se promoviše lokalno specifično nasleđe, kao i kroz delovanje u okviru Uneskove Mreže kreativnih gradova za oblast muzike.

Predstavnica Republike Srbije zadužena za Konvenciju o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa iz 2003. godine, Danijela Filipović, osvrnula se na izazove očuvanja nematerijalnog kulturnog nasleđa (NKN) na lokalnom nivou, ističući da je neophodna kontinuirana edukacija stručnjaka i šire javnosti o značaju i merama za očuvanje „živog nasleđa.“

Mreža eksperata za nematerijalno kulturno nasleđe Jugoistočne Evrope osnovana je 2007. godine pod pokroviteljstvom UNESCO kao podrška implementaciji Konvencije o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa u regionu i ona okuplja stručnjake za NKN iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Malte, Severne Makedonije, Republike Moldavije, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske, kao i Austrije i Italije koje imaju status posmatrača.

Sastanak su organizovali UNESCO Regionalna kancelarija za nauku i kulturu u Evropi sa sedištem u Veneciji, UNESCO Katedra za nematerijalno kulturno nasleđe u javnom i globalnom upravljanju, kao i Fakultet političkih nauka i međunarodnih studija Univerziteta u Varšavi, uz podršku Regionalnog centra za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa u Jugoistočnoj Evropi sa sedištem u Sofiji. (kraj) DC/LJS

13465-8VhuP7gojgWc-1200.jpg
Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare