Vode juga Srbije kvalitetnije od voda zemalja Evropske unije

NI{

Voda na jugu Srbije je kvalitetna i u odnosu na severni deo zemlje mnogo je kvalitetnija, rekao je danas u niškoj hali “Čair” gde  je otvorena manifestacija “Dani vode- Niš”, Miloš Đorđević, predsednik Asocijacija za zaštitu očuvanje vode Južne Srbije.

Organizator manifestacije , na kojoj učestvuje preko 30 izlagača, je Asocijacija za zaštitu i očuvanje voda Južne Srbije (WASS) iz Niša i ovo je treća godina za redom  kako se u Nišu organizuje Međunarodna stručna manifestaciju “DANI VODE – NIŠ”.

 “DANI VODE” je izložba proizvođača vodovodne i kanalizacione opreme, na kojoj se predstavljaju kompanije koje posluju u oblasti proizvodnje opreme za snabdevanje vodom, kanalisanje, prečišćavanje, zaštitu od poplava i erozije, proizvođači uređaja, aparata i instrumenata za kontrolu kvaliteta voda za piće i otpadnih voda.

Da Niš ima veoma kvalitetnu vodu na današnjem sajmu rekao je i Igor Vučić, direktor JKP “Naisus”.

“ Tradicionalno Nišlije piju najbolju vodu u Srbiji, to mogu sa punom odgovornošću da kažem. Danas je veliki dan za sve vodovoddžije jugoistočne Srbije jer Udruženje za zaštitu i očuvanje vode je organizovao ovako lep sajam sa preko 30 izlagača i ovde se mogu videti najkvalitetniji materijali i proizvodi iz oblasti vodosnabdevanja i kanalisanje otpadnih voda” rekao je Igor Vučić.

Manifestaciju je u ime grada Niša otvorila pomoćnica gradonačelnika Marina Kostić.

“Treći sajam “ Dani vode” u našem gradu je izuzetna prilika za susret renomiranih inostranih i domaćih firmi i svih onih koji imaju bilo kakvu nadležnost i mogućnost da u našoj zemlji i gradu urade u oblasti pružanja komunalnih usluga. Ono čime grad Niš može da se pohvali je projekat koji se odnosui na izgradnju postrojenja za prečišćavanje odpadnih voda koji podrazumeva izgradnju preko 35 kilometara vodovodne mreže, prečišćavanje voda. Iz Nišave će biti otklonjeno preko 20 hiljada tona mulja!”. rekla je Kostić

U ime Ministarstva životne sredine govorio je državni sekretar Ivan Karić.

“Najveći broj vodovoda je pod strogim reimom kontrole zavoda i ovlašćenih institucija . Kvalitet vode je na veoma visokom nivou. Mnogi gradovi u Srbiji imaju mnogo bolji kvalitet pijaće vode nego u zemljama Evropske unije”.

Govoreći o značaju današnje manifestacije Karić je rekao da je ovo“ Mesto na kome se susreću nove tehnologije i na kome možemo da vidimo kakva su nova tehnićko-tehnološka dostignuća u oblasti vodovoda i kanalizacije i prenosnih sistema u snabdevanju vodom. Za nas u ministarstvu je značajno jer je to korak i pomoć lokalnim samoupravama da osavremene svoje vodovode i čime mogu da se koriste u obezbeđivanju sidurne, zdrave pijaće vode za svoje građane.

Ivan Karić je rekao da Ministarstvo životne sredine radi velike strateške planove .

“Jedan od najznačajnijih poduhvata je izrada pozicije  za pregovaračko poglavlje 27 i mnoštvo dokumenata koji će biti planovi implementacije u oblasti voda koja je najzahtevnija i najkompleknija. Tu je i upravljanje opasnim otpadom i svega onoga što je neopodno da Srbija uradi na putu ka Evropskoj uniji”, rekao je Karić.

Karić je istakao da očekuje da Ministarstvo životne sredine do kraja 2019. “ otvori ili budu spremni “ za otvaranje pregovaračkog poglavlja 27.

U ime organizatora prisutnima se obratio Miloš Đorđević, predsednik Asocijacija za zaštitu očuvanje vode Južne Srbije.

“ Naše udruženje okuplja 26 vodovoda sa teritorije južne Srbije i mi smo veoma ponosni na tu činjenicu da smo od 28 vodovoda, koliko postoji na jugu Srbije okupili 26. Ostao nam je još vodovod iz Bujanovca i Žitorađa, ali će i oni uskoro biti članovi našeg udruženja”, rekao je Đorđević koji je kazao da će se u narednom periodu Asocijacija posvetiti sređivanju seoskih vodovoda.

“Seoski vodovodi su nešto što nama sledi, da razrađujemo i proširujemo mrežu i unapređujemo njihove kaptaže. To je prvi korak u obnavljanju sistema i nakon toga će građani moći u tim sredinama da dobiju kvalitetnu vodu za piće.

U okviru Sajma održava se  Međunarodna stručna konferencija na temu “Očuvanje i zaštita sistema za vodosnabdevanje” u kojoj su učešće uzeli predstavnici domaćih i inostranih relevantnih institucija i organizacija. Ova konferencija podržana je od mnogobrojnih međunarodnih i domaćih institucija (GIZ, IAWD, NALAS, SKGO, Ministarstvo zaštite životne sredine, Privredna komora Srbije, Grad Niš i Univerzitet u Nišu), a angažovanjem stručnih udruženja i nacionalnih asocijacija za vode ( Bugarska, Republika Srpska, Severna Makedonija, Crna Gora i dr.)  Zastuljeno je 10 država iz regiona Jugoistočne Evrope sa oko 20 učesnika.

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
МИКА ЧЕВРА
МИКА ЧЕВРА
1 mesec pre

Ма како да не,зато робијаши који имају казну дужу од 3 године сваки трећи добије песак или камен у бубрегу.Најгора вода за пиће је у Нишу.Пуна каменца,што се види на керамичким шољама.После 2 дана пијења искључиво воде из те шоље нахвата се каменац као за 20 дана пијења Лесковачка воде.КАКАВ БРЕЕ НИШ,БУГАРСКИ ГРАД: