LESKOVAC
Odbornici Skupštine Grada Leskovca bavili su se izveštajem o izvršenju budžeta grada Leskovca za prvih šest meseci. Marija Milosavljević, šefica Odeljenja za finansije, rekla je da ostvareni prihodi, primanja i preneta neutrošena sredstva za navedeni period, koji ukupno iznose 2.674.072.141 dinar, što predstavlja ostvarenje od 38,3 % projektovanog budžeta, a kada je reč o rashodnoj strani za prvih šest meseci tekuće godine, izvršeni su u iznosu od 2.584.739.770 dinara, što je 37% od godišnjeg plana. Njena ocena je da iako su prihodi i primanja koje je lokalna samouprava ostvarila u periodu januar-jun 2024. godine niži od planiranih, tim prihodima je raspolagano krajnje racionalno i restriktivno kako se ne bi ugrozilo funkcionisanje rada lokalne samouprave i očuvala likvidnost budžeta Grada. Takođe je rekla i da se ne vide sva predviđena izdvajanja, jer će neka od njih biti realizovana u narednom periodu.
Nenad Stojković (Za Leskovac – ZAJEDNO) smatra da se malo izdvaja za fudbalske klubove, ali da je to zbog FK Dubočica, koja nikad nije u goroj situaciji.
„Fudbalski klubovi se gase, lige se sve više smanjuju. Dalje, na prošloj sednici je Žarko Bogatinović govorio bajke o poljoprivredi, kako sve cveta, a gorivo nikad skuplje, kao i ulaganja.. I tu se mora povećati iznos davanja, zapustele su njive, imanja se gase… U Lokošnici zadruga daje benefite samo za par poljoprivrednika, nikakav benefit ne daju Lokošnici. Verski turizam, treba izdvojiti i za crkvu u Lokošnici, krov prokišnjava, izgleda da ćemo morati sami da se organizujemo da to otklonimo. Crkva u Vučju, samo što se ne sruši potporni zid…“
Bratislav Anđelković (Srpska napredna stranka) replicirao je vezano za crkvu u Vučju, rekavši da je gradnočelnik upoznat sa tim i da je rekao svešteniku da, ako ima projekat kako se to treba urediti, da će grad pomoći.
Mirjana Perišić (Za Leskovac – ZAJEDNO) optužila je gradonačelnika za nemar u vezi škole „11. oktobar“.
„Očekivala sam da ste čovek od akcije i omogućiti roditeljima te dece da u školu krenu u povoljnim uslovima. Neopravdano je da pred kraj septembra pričamo kako tamo ništa nije urađeno, a uskoro će krenuti grejna sezona. Škola je stara, nadekvatni su uslovi, nemaju adekvatnu stolariju i grejanje, ovo nije politička tema, a tamo su deca naših prijatelja koja nemaju pristojne uslove za pohađanje nastave. Ne radi lift koji je donacija, roditelji decu nose na prvi sprat da bi pohađali nastavu, niko ne rešava taj problem… Ne razumem da je zaboravljena Gimnazija koja ima problema sa ravnim krovom… To se neće popraviti ako se sanira šteta samo u jednoj učionici.“
Saša Stojanović (Demokratska stranka) kaže da mu nije jasno kako je moguće da porez na imovinu preduzeća bude potpuno ispunjen sa 50%, a porez na prenos apsolutnih prava, koji uvek može da bude problem, je ispunjen sa celih 6%, zatim porez prihode od kamata samo 13%.
„Dalje, zašto nismo naplatili dug od „Metroparkinga“ i kada ćemo ga naplatiti, hoćemo li morati da ga tužimo? I hoćemo li zato tražiti raskig ugovora?“
Gradonačelnik Goran Cvetanović podseća da kada se neki drugi vladali bilo je dve milijarde duga, a škole nisu imale krede, te pobrojao ulaganja u prosvetu.
„Ozbiljnijih rekonstrukcija Gimnazije nije bilo, a taj objekat je pod zaštitom države. Ravan krov je nasleđen, a on ako se ne sanira kompletno, što su velika izdvajanja i teško je to sve sanirati. Ogroman problem je napravljen, ali je napravljena i drugačija medijska slika koja ne odgovara realnosti. Postoji snimak koji su sama deca napravila i gde se vidi da se ta deca smeju, da nisu uplašena. Ne znam ko ih je od lekara poslao u Niš na kontrolu, tamo su se ljudi smejali, sve analize su pokazale da je sve normalno. Poslati decu u Niš da se pokaže ozbiljnost povreda i da se diže hajka svakako nije dobro.“
Gradonačelnik je podsetio i da je Škola 11. oktobar je počela sa radom 1971. godine, te podsetio šta je sve urađeno unazad nekoliko godina u toj školi uz učešće lokalne samouprave.. „Mi smo uradili urbanističke projekte, bilo je velikih problema oko imovinsko-pravnih odnosa koji su nas usporavali, sada je urađena parcelizacija i projekat za građevinsku dozvolu. Došlo i do promene direktora, pa se nadam i nekoj novoj energiji, a grad snosi troškove za prevoz pratioca i decu sa smetnjama u razvoju.“
Dodao je i da je dug „Metroparking juga“ 39 miliona, da je krenuo sudski proces zbog toga.
„Plašim se da će doći i kontra tužba od njih, jer je po ugovoru, koji su neki drugi sklopili i kada su neki drugi imali odgovornost za rukovođenje gradom, je potpisano da će grad obezbediti preko 2000 parking mesta, a ima ih oko 720. Oni smatraju da je Parking servis zbog toga izgubio veliki profit. Što se mene tiče, ako nastave ovako, potpuno sam saglasan da treba ići na raskin ugovor.“
Mirjana Perišić je u replici rekla da ne kritikuje izdvajanja koja su do sada bila, nego što se ne rešava sada da se stvore bolji uslovi.
Nenad Zdravković (Za Leskovac – ZAJEDNO) kaže da je bio dežurni neurolog kada su dve učenice povređene jer im je pao deo plafona na glavu.
„Zato što nemamo dečjeg neurologa imamo protokol da ih pregleda neurolog, pedijatar i hirurg. Nakon pregleda smo utvrdili da nisu povređena i to smo saopštili roditeljima i novinarima koji su nas zvali. Doneli smo odluku i da se, za svaki slučaj, deca upute u Niša, na pregled kod neurohirurga i dečjeg neurologa.“
I Bojana Stefanović (Srbija Centar) je pojasnila slučaj u Gimnaziji rečima da svi koji rade sa decom znaju da im je smeh odbrambeni mehanizam od šoka.
„Svi oni to snimaju telefonima, ali se plašim da to neće biti poslednji takav incident. Što se izveštaja o budžetu tiče, smatram da je manjkav i da nam onemogućava da imamo detaljniji uvid u sve stavke. Imamo dosta tačaka koje nisu izdefinisane i ne vidi se šta je potrošeno u tom periodu.“
Nebojša Cakić (Za Leskovac – ZAJEDNO) kaže da u šestomesečnom obračunu prihoda, u odnosu na planirano, je nema jedna milijarda dinara.
„To je trebalo objasniti, gde su nestale te pare na prihodovnoj strani. Non stop se tvrdi da je zaposlenost odlična, a to se vidi kroz ostvarenje poreza na zarade koje je 38,8%. Do prošle godine, kada se planirao budžet, bio je „Džinsi“, 700 radnika je tamo radilo, sada ne rade. Koliko je „Džinsi“ ostao dužan gradu? To se više i ne zna, niti od koga će se to naplatiti. Neko je dozvolio da tzv. najbolji posodavci odu i ostanu dužni, a sada će se to naplatiti od građana, preko republičkog budžeta.“
Nenad Mitrović (Za Leskovac – ZAJEDNO) osvrnuo se na slučaj oko Medicinske škole, u kojoj radi 20-ak godina.
„Činjenica je da je Gard Leskovac izmirio dugovanja, što je rekao i Gojko Veličković. I opet smo izmirili dugovanja, ali gde su novci koje škola privređuje od učenika koji su na prekvalifikaciji, koji plaćaju školarinu i ispite. Na taj način se godišnje prihoduje oko milion dinara.“
Nemanja Stanković (Za Leskovac – ZAJEDNO) nabrojao je stavke sa niskim procentom izvršenja, ali i pomenuo da je za funkcionisanje ustanova kulture predviđen iznos od 502 miliona dinara.
„Izvršenje je 188 miliona. Neću se osvrtati na afere oko tendeera za automobil u Narodnom muzeju, nezakonitog povećanja plata bez odluke Upravnog odbora, ali smatram da ne bi trebalo da se dozvoli da Narodni muzej izgubi ingerencije nad Caričinim gradom, jer Lebane nema stručne ljude za to. Dalje, vodovodna mreža i kanalizacija, 162 miliona, izvršenje za pola godine 13 miliona, ili 8,1 %. U 21. veku Gornje Sinkovce nema kanalizacionu mrežu, Gornja jajina vodu, treba razmisliti o tome i usmeriti sredstva u tom smeru. Značajna sredstva su odvojena za sport i potrošena. Dobili smo lep i moderan stadion, videćemo kako će izgledati za par godina. Ali, mi nemamo konkurentan klub, FK Dubočica se bori za opstanak. Rekonstrukcija krova i zamena prozora dečjeg vrtića u Grdelici, pa zbog toga je sa radom prestao 15. juna, a deca su poslata u druge ustanove, a radnici ili na odmor ili u druge vrtiće. Do 1. septembra ništa nije urađeno, a deca su se vratila u objekat gde su pre par dana počeli radovi. Dve zabavišne grupe su premeštene u prostorije škole gde nema adekvatnih uslova za decu tog uzrasta. Deca manjeg uzrasta normalno idu u vrtić, ali ne ulaze na glavni ulaz gde se izvode radovi, nego kroz sporedna vrata i zaštitnu ogradu. Radove izvodi firma iz Niša, ali, ako imam tačnu informaciju, podizvođač je Mića Spasić, predsednik MZ Dedina Bara.“
Aleksandra Ristić (Srpska napredna stranka) govorila je o povećanju kvaliteta obrazovanja i ulaganju u razvoj školstva, ocenivši da ima mnogo primera o radu lokalne samouprave vezano za obrazovanje.
Sandra Mijušković (Srpska napredna stranka) kao lekar ocenila je da je situacija u Opštoj bolnici i zdravstvu bolja nego pre desetak godina.
Boban Ilić (Srpska napredna stranka) ocenio je da se budžetom domaćinski rukovodilo.
„Mi više nemamo stavko kratkoročnih ili dugoročnih kredita gde smo plaćali enormne kamate. Grad u svakom trenutku izmiruje svoje obaveze, a za pohvalu je i porast prihoda što pokazuje ekonomsku snagu i potencijale ovog grada. Važno je i da je zavisnost od transfera sa drugih nivoa sve manja.“
Nikola Lazarević (Zavetnici) kaže da je ovo domaćinski budžet, a da je specifična situacija vezana za Medicinsku školu rešena na naizgled lak način.
„Iako nismo imali finansiranja iz republike, uspeli smo da rešimo problem. Budžet je likvidan, jak i stabilan.“
Aleksandar Pejčić (član Gradskog veća) rekao je da 104 kluba se finansira i uz pomoć grada, a da se značajna sredstva izdvajaju i za SRC „Dubočica“.
„Imamo sedam klubova u visokom rangu takmičenja, od toga dva superligaša. Fudbaleri su u drugom rangu takmičenja, velike finansije trebaju za Superligu. Bili smo u Kragujevcu i Pančevu, da vidimo zašto oni imaju dobre rezultate u sportu, da to inplementiramo kod nas… Mislim da ovaj budžet nikad nije bio bolji za sport, ali se klubovi nadaju da će biti na višem nivou u narednom periodu.“ (kraj)IS/LJS