Stigli tableti za odbornike, mogu da ih koriste samo u Skupštini grada

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

LESKOVAC

Iz programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)  danas je leskovačkoj Skupštini grada donirano  85 tablet računara koje će, kako je rečeno, koristiti odbornici .

Vrednost ove donacije iznosi oko 1,4 miliona dinara.

Deo opreme koji je danas doniran neophodan je za funkcionisanje sistema E-parlament i predstavlja prvi deo realizacije projekta.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović rekao je da će zvanična primopredaja softvera uslediti krajem maja ili početkom juna ove godine, kada će odbornici moći da krenu sa obukom, a da je rok za impelemtaciju ovog projekta septembar.

„Celokupna vrednost sistema E-parlamenta je 182 hiljade evra. Učešće grada Leskovca u projektu vezano je za nabavku opreme za konferencijski sistem i vrednost iznosi oko 34 hiljada evra, što predstavlja oko 18% ,, rekao je Cvetanović.

Elektronski parlament sastoji se od sistema za upravljanje parlamentarnom dokumentacijom koji je osmišljen kako bi se parlamenti učinili efikasnijim i poboljšao kvalitet informacija.

Postoje četiri glavne prednosti elektornskih sistema za upravljanje dokumentima i to: ušteda novca, doslednost postupka, lakši pristup i povećana sigurnost, rečeno je na press konferenciji.

“Sistemi za upravljanje dokumentima smanjuju troškove tako što eliminišu potrebu za štampanjem, transportom i čuvanjem papirnih dokumenata i znatno smanjuju vreme potrebno za pronalaženje relevantnih dokumenata. Konkretna ušteda grada Leskovca za štampanje dokumenata za rad parlamenta iznosi oko 4 miliona dinara na godišnjem nivou,“ rekao je Cvetanović.

 

Sporazum o donaciji su potpisali rukovodilac portfelja za parlamentarni razvoj ovog programa Biljana Ledeničan o predsednik Skupštine grada Aleksandra Djurović koji se nije obraćao novinarima.

 

 Na pitanje urednice Regionalne informativne agencije JUGpress ko će dobiti deset preostalih tableta jer u Skupštini grada ima 75 odbornika, nije precizno odgovoreno.

 

“Pita zbog toga što ima 75 odbornika, zbog toga pita… Da je bilo manje bilo bi gde je višak”, prokomentarisao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

Na pitanje kako će novinari dobijati skupštinski materijal, Cvetanović je rekao “budite bez brige. Kao što vidite, ovo je radna verzija. Tek od septembra meseca  kreće . Dobijaćete, ne sekirajte se uopšte. Uštedeli smo četiri miliona, uštedećemo i na vama”, rekao je Cvetanović.

Pošto je rečeno da će odbornici moći da govore sa svojih mesta , zanimalo nas je kako će biti regulisano snimanje, da li će biti postavljene nove kamere kako bi svi mogli da se vide u direktnim prenosima Cvetanović je odgovorio da će “biti obezbeđeno sve što je potrebno, kao što je u republičkom parlamentu. Biće fokusirano prema onom koji govori”.

Na press konferenciji je rečeno da odbornici neće nositi tablete kući već će oni stajati u sali Skupštine grada a na naše pitanje kako će , onda, dobijati skupštinski materijal, koji se, inače, dostavlja ranije radi pripreme za sednicu, Cvetanović je odgovorio “Imaće mogućnost da dođu, da pokupe sve što je potrebno. A tablete da nose ne. Zato što mogu da ga izgube, otuđe, da ga zloupotrebe, itd. Biće indeksirani kao što je  u republičkom parlamentu”

Na naše pitanje d ali će, možda, biti korišćena neka interna internet mreža ili će odbornici dobijati materijale na mejlove, da mogu da ih i kući prouče, odgovor je bio “zavisi od svake skupštine. Mogu da dobijaju internetnom, mogu da dobijaju na njihovu imejl adresu, sve zavisi kako konfiguriše ovaj naredni deo, to je već tehnički deo specifikacija”.

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
proizvoljno, videcemo, znace se
proizvoljno, videcemo, znace se
6 godine pre

Odgovara proizvoljno. Nije pripremljen jer njegovi saradnici nemaju predznanje za radna mesta gde ih stavlja. Na svako pitanje odgovor nije precizan. Niti on zna put dokumentacije, niti tehnicki nacin izvodjenja ovog postupka, niti saradnici znaju proceduduru skupstinskog rada da bi razradili putanju elektronskog funkcionisanja. Sto nije izasao inzenjer