VRANJE
„Posle svega što sam ja, kao vlasnica OK Radija, i članovi redakcije prošli neophodna je solidarnost medijskih radnika i kuća kako nam se ne bi desilo nešto još opasnije od ovoga“, rekla je danas Olivera Vladković na sastanku Stalne radne grupe za bezbednost novinara sa novinarima lokalnih redakcija i dopsiništava u Vranju i Pčinjskom okrugu.
Član ove radne grupe Veran Matić rekao je da predstavnici tužilaštva i policije u Vranju „preduzimaju mere“ da zaštite imovinu ali i zaposlene u ovoj medijksoj kući u čijem sastavu se nalazi i kafe „No koment“ u kome je čovek sa vinogardatskom pumpom isprdkao sav nameštaj i zidove belom bojom a zatim su polomljena sva stakla na izlogu.
Onda su im zazidani prozori na prostorijama redakcije.
Sve ovos u pratile pretnje vlasnici, novinarima radija i zapolenima u kafeu.
Policija je uhapsila osobu koja je isprskala nameštaj i zidove a ona, kako JUGpress nezvanično saznaje, ne želi da kaže ko je nalogodavac .
Veran Matić je upozorio i da čitav ovaj slučaj podseća na događaje pred paljenje kuće Milanu Jovanoviću, vlasniku portala ŽIG Info.
„Danas sam dobio uveravanja od gradonačelnika Vranja Slobodana Milenkovića da će se u skladu sa donetim rešenjima građevinske inspekcije tokom naredne nedelje srušiti nelegalno podignuti objekat kojim je ugrožena imovina, ali i sigurnost članova redakcije OK radija.
On je rekao i da ova Stalna radna grupa „stalno radi na tome da se problemi sa lokala podignu na nacionalni nivo i skrene pažnja na bahato ponašanje i ozbiljne pretnje koje doživaljavaju novinari u celoj Srbiji“.
Marija Babić iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) pozvala je novinare i medijske radnike iz loklnih redakcija da prijavljuju slučajeve pretnji koje dobijaju policiji i tužilaštvu ali i novinarskim udruženjima.
Ona je ukazala i na neke od uočenih problema u dosadašnjim slučajevima koji su prijavljeni ali i pozvala na istrajnost i solidarnost među novinarima u ovom procesu.
„Moramo biti spremni da policija i tužilaštvo ponekad ne reaguju na novinarske prijave kako bi trebalo u skladu sa Krivičnim zakonikom, već novinare tretiraju kao i druge građane“, rekla jeNataša Jovanović iz Fondacije Slavko Ćuruvija.
Ona je dodala i da je broj rešenih i nerešenih predmeta kod tužilaštava, kada su u pitanju medijski radnici pola-pola.
Po rečima Dragane Bjelice iz Udruženja novinara Srbije (UNS) podaci koje ovo udruženje ima kada su u pitanju slučajevi ugrožavanja bezbednosti novinara se često razlikuju od podataka koja imaju tužilaštva.
„Prema našim podacima pretnje novinarima su u blagom padu. Tokom 2020. naše udruženje registrovalo je 113 prijava ugrožavanja bezbednosti medijskih radnika, u prošloj godini 92, a sredinom meseca imaćemo najnovije podatke koji su u blagom padu“, rekla je Bjelica.
Članove Stalne radne grupe su interesovali problemi koje imaju novinari u lokalu a o tome su govorili urednik FOLonline Jeton Ismaili, novinarka Vranje Newsa Milene Dimić, kao i dopisnice Večernjih novosti Jelene Stojković.
Ovaj tekst je proizveden uz finansijsku podršku Evropske unije. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost NVO Centar za demokratiju i razvoj juga Srbije i ne odražava nužno stavove Evropske unije.
Projekat Safe news podržan je u okviru programa podrške „Safejournalists.net“.
U Vranju jedino RTV Vranje i televizija Vranjska plus nisu objavili ni slova sa sastanka a vidim na slici da su bili prisutni.Jasno je zašto su tu došli i za koga su snimali.