VRANJE
U Vranju su zavrešeni poslednji radovi na sanaciji Muzej kuće Bore Stankovića i zgrade Selamluka u oviru kompleksa “Pašinih konaka”, u kome je smešten Narodni muzej.
“Zahvaljujući Ministarstvo kulture koje je Vranju odobrilo sredstva za sređivanje ova dva veoma značajna kulturno-istorijska objekta u okviru konkursa “Gradovi u fokusu” za 2017. godinu, izvršena je rekonstrukcija. Grad Vranje uspeo je da za dva projekta dobije ukupno 10 miliona dinara. Lokalna samouprava je izdvojila još od oko 2,7 miliona dinara za zamenu dotrajale ćeremide na Muzej kući i za rekonstrukciju elektromreže i protivpožarnih sistema dojave u zgradi Selamluka”, kaže direktor Narodnog muzeja Saša Stamenković.
On dodaje da su radovi koji su trajali skoro četiri meseca završeni u predviđenom roku.
“Projekat sanacije Selamluka obuhvatio je radove na rekonstrukciji stepeništa na ulazu u zgradu i zameni napuklog drvenog stuba, zatim prekomponovanje kaldrme oko cele zgrade i ugradnju drenažnog sistema na zapadnom zidu objekta, zamenu 12 prozora na čeonoj fasadi i komletno krečenje fasade i farbanje drvenarije. Unutrašnji radovi su obuhvatali zamenu međuspratne konstrukcije i tavanice na površini od oko 60 kvadrata. U Muzej kući Bore Stankovića radovi su obuhvatali kompletno preuređenje dvorišta, rekonstrukciju vodovodne mreže sa ugradnjom nove česme kao i rekonstrukciju zida koji se graniči sa susednom Pribojčićevom kućom. Na samoj Borinoj kući zamenjeni su ćeramida i streha i zategnuta krovna konstrukcija. Unutrašnjim radovima zamenjena je kompletna međuspratna konstrukcija iznad podruma gde su potppuo bile popucale grede i pretilo je urušavanje poda na baba Zlatinoj i gostinskoj sobi”, ističe direktor Stamenković.
On kaže da je Muzej rekonstrukcijom dva kapitalna objekta dobio na kvalitetu. Mnogobrojnim posetiocima iz zemlje i inostranastva biće omogućeno da posete objekte i da u dvorištu Muzej kuće osete dah starog Vranja i sve ono o čemu je Bora pisao.
“Muzej kuća nije renovirana punih 50 godina od kako je otkupljena od prethodnih vlasnika i otvorena za posetioce. Na zgradi Selamluka je rekonstruisan krov pre tri godine, a pre toga je prošlo mnogo decenija od poslednjih restauratorskih radova na zaštiti objekta. Zgrada Selamluka je pre rekonstukcije bukvalno bila pred urušavanjem. Desni krajnji drveni stub na ulazu je pukao po sredini, to je poremetilo statiku celog objekta. Istočni zid je usled istrulele vezivne grede sa temeljem krenuo sa ubrzanim padom i urušavanjem. Bio je to poslednji momenat za sanaciju zgrade. U Muzej kući Bore Stankovića je već bio preveliki rizik i za zaposlene da borave tamo. Moglo je svakog momenta da dođe do urušavanja poda usled popucalih greda na plafonu podruma”, ističe direktor.
Stamenković kaže da do otvaranja Muzej kuće Bore Stankovića predstoje sitni radovi na uređenju dvorišta i podruma, dok se u zgradi Muzeja u okviru Pašinih konaka očekuju ozbiljni radovi na rekonstrukciji elektro i protivpožarne mreže i uređenju nove stalne postavke Muzeja.
“Zgrada Selamluka Narodnog muzeja ostaće zatvorena za posetioce do sledeće sezone. Očekujemo da ćemo proleće 2019.god. dočekati u punom sjaju što se tiče Narodnog muzeja”,