VLASOTINCE
Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Niša je u prethodnom periodu realizovao projekat „Uvid u stanje nepokretnosti kulturnih dobara u opštini Vlasotince i Izrada elaborata zaštite stare čaršije Vlasotinca“. Nakon izrade „Studije zaštite graditeljskog nasleđa, zaštita i očuvanja stare čaršije“ juče je u galeriji Narodne biblioteke i promovisana.
Studija je izuzetno vredan poduhvat urađen u partnerstvu više relevantnih institucija.
- Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš je prošle godine konkurisao kod ministarstva i odobren je projekat kojim je planiran uvod u stanje nepokretnih dobara ali i zaštita stare čaršije, odnosno graditeljskog nasleđa Vlasotinca. Projekat je pokrenut sa ciljem da valorizujemo nasleđe koje je ostalo u Vlasotincu, a zatim da prikupimo što više dokumentacije, arhivske građe, fotografije i da na neki način započnemo proces i pravne i fizičke zaštite, a zatim da pokrenemo neke od aktivnosti koje će dovesti do vidljivosti na samom terenu. Studija je pokazala da je Vlasotince i pored toga što je doživelo razne devastacije sačuvalo i neke mnogo značajne građevine s kraja 19. i početka 20. veka, i nikako ih ne treba prepustiti slučaju. Projektom smo zaštitili čitavo gradsko jezgro, negde oko 57 građevina u Vlasotincu može biti proglašeno kao spomenik kulture – rekla je Ivana Cvetković, arhitekta – konzervator iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš.
- Ekipa Zavoda je izvršila kompletno istraživanje graditeljskog fonda koji je dostupan i koji mi sada vidimo, sa namerom da se on identifikuje i ono što nije evidentirano da se evidentira i uradi potrebna dokumentacija da bi se ono što je ostalo od stare čaršije sačuvalo. Stara čaršija je tu, ona postoji, jeste da je ugrožena novim gradnjama, i u poslednji čas smo uradili nešto za spas vlasotinačke stare čaršije. Ali mnogo toga je ostalo i treba se sačuvati kako Vlasotince ne bi izgubilo identitet – dodao je Đorđe Stošić, istoričar iz Zavoda za zaštitu kulture Niš.
Projekat je realizovao Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš u saradnji sa Građevinsko-arhitektonskim fakultetom Univerziteta u Nišu.
Govoreći o studiji Darko Polić, recenzent studije je istakao da je ona stručno delo koje je urađeno naučnom metodologijom da može da bude jedna projekcija dobre budućnosti za Vlasotince. –
- Da ne bi studija ostala samo na papiru potrebno je malim koracima krenuti u njenu realizaciju jer svaki sačuvani deo može biti upotrebljen tako, da se u budućnosti ponosimo, a to je i naša obaveza. Vlasotince je izabrano zbog toga što se osetilo da ovde to može da se realizuje i nadam se da će Vlasotince u tome i uspeti – rekao je Darko Polić, dipl. inž. arhitekture i recenzent studije.
Promociji su prisustvovali stručnjaci iz Novog Sada, Smedereva, Banja Luke, Leskovca i drugih krajeva Srbije.
Prisutne je pozdravio Srba Takić, direktor biblioteke, istakavši da je biblioteka zainteresovana da da doprinos u zaštiti kulturnog nasleđa koje baštinimo, kako bi ga sačuvali za generacije koje dolaze. (kraj)VS/LJS