Predstavljena publikacija „Osvajanje medijskog prostora”

LESKOVAC

U organizaciji udruženja „Žene za mir“ održana je promocija publikacije „Osvajanje medijskog prostora” koja predstavlja zbirku od ukupno 82 teksta objavljenih u vikend izdanju dnevnom listu „Danas“. Tekstovi su objavljeni tokom 2021./2022. godine i predstavljali su poglede iz ugla koji se tiču ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnosti. Smiljana Milinkov, vanredna profesorka na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, jedna je od tri urednice ove publikacije.

„Tekstve su pisali autori i autorke Ženske platforme za razvoj Srbije, a ideja za to nastala je iz razloga što su brojna istraživanja pokazala da je prisustvo žena u medijskom sadržaju vrlo malo, da se kreće oko nekih 20% ili i ispod tog procenta u odnosu na ukupan medijski sadržaj. S druge stra, kada su i prisutne žene, vrlo je problematičan način na koji se one prikazuju.Ženama se dodeljuje svega nekoliko vrlo stereotipnih uloga, one su ili najčešće žrtve rodno zasnovanog nasilja, a s druge strane prikazuju se kao majke i domaćice ili dolazi do potpune seksualizacije i objektivizacije žena i ženskog tela. Iz tog razloga postoji veliki rpbolem u medijskom izveštavanju i prezentaciji žena, a naša ideja je bila da različite aktuelne teme sagledamo iz rodne perspektive. Autori tekstova su iz različitih sfera društvenog života.“

Nevena Petrušić, redovna profesorica Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu, kaže da se dugi niz godina bavi različitim temama iz domena rodne ravnopravnosti uključujući i različite oblike rodno zasnovanog nasilja prema ženama.

„Ova publikacija je jedno svedočanstvo o vremenu u kome živimo, kako smo kao društvo koračali ka, nadam se, društvu rodne ravnopravnosti. Ovde su različite žene i muškarci zapravo koristili svoje uvide i znanja govorili o različitim problemima i izazovima sa kojima se susrećemo u ostvarivanju principa rodne ravnopravnosti u svim oblastima društvenog života, kako političkom, javnom, vezano sa ekologiju, nasiljem nad ženama i imali kritički odnos prema tome šta kao društvo činimo, šta institucije čine, oni koji su nadležni da sprovode politiku u određenim oblastima kako bi smo, zapravo, stvorili jedno društvo ravnopravnosti u kome će žene i muškarci imati jednaka, ne samo prava, nego i mogućnosti da uživaju ta prava i daju puni doprinos razvoju društva.“ (kraj) IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare