Predavanje o postanku i značaju Sretenjskog ustava

LESKOVAC

U Narodnom muzeju Leskovac održano je predavanje „Postanak i značaj Sretenjskog ustava“ na kome su govorili master istoričar Vladimir Petković i master pravnik Milan Momčilović.

Predavanje je organizovano povodom Sretenja – Dana državnosti Republike Srbije čime se Narodni muzej Leskovac priključio obeležavanju nacionalnog praznika i ovog značajnog datuma u srpskoj istoriji.
Milan Momčilović kaže da je reč o prvom srpskom Ustavu donetom 1835. godine.
„Značajan je po tome što je utro put srpskoj ustavnosti, formiranju političkih institucija Srbije i prihvatanju određenih naprednih političkih ideja i misli u srpskom društvu 19. veka. Prvenstveno se misli na ideje da vladarska vlast treba da bude ograničena jednim vrhovnim, najvišim pravnim aktom, kao što je Ustav. Zatim je tu ideja o odvajanju službe na vladarevom dvoru od funkcije državnih organa, dakle i u samom funkcionalnom i u organskom smislu odvajanje poslova i, naposletku, klica parlamentarizma je ušla u srpsku pravnu političku misao. Sretenjskim Ustavom uvedena je po prvi put institucija narodne skupštine u srpsku istoriju.“
Na žalost, naš narod je nekako zaboravio značaj Sretenjskog Ustava. Momčilović kaže da, koliko on primećuje, ne pridaje se dovoljno značaja tom događaju i pre svega datumu.
„Sretenje nije bitno samo iz razloga prvog srpskog Ustava, nego i iz razloga podizanja Prvog srpskog ustanka 1804. godine, koja je jedna ugaona godina srpske istorije koja zaslužuje svu pažnju. Na nama pravnicima i istoričarima, a naročito na istoričarima prava je da popularizujemo Ustavnu istoriju, što mi i radimo. Mogla bi da se u popularizaciji ovog dela srpske istorije uključi i srpska kinematografija, jer se mlade generacije dosta obrazuju i na taj način. Svaka epoha nosi neke važne događaje za sebe, tu se javlja i pitanje tumačenja, naklonosti nekoj određenoj ideologiji, kao što je, npr. slučaj razlike sa nekadašnjim Danom republike, 29. novembra i 15. februara. Mislim da, ipak, istoriju ne treba zatirati, ne treba je zaboravljati ili je grubo seći, zbog mogućnosti učenja na nekih greškama iz prošlosti. Ne kaže se bez razloga da je istorija učiteljica života.“
Ovakav vid predavanja su Vladimir Petković i Milan Momčilović već držali i često se dešavalo da se, kad se na kraju razvije diskusija, i sami predavači saznaju nešto novo od prisutnih građana.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare