BEOGRAD
Situaciono testiranje diskriminacije u Srbiji pokazalo je diskriminaciju starijih žena u oblasti pružanja usluga, diskriminaciju žena sa invaliditetom u oblasti pristupačnosti bankarskih usluga i zapošljavanja, dok diskriminacija Romkinja pri zapošljavanju i u oblasti stanovanja nije utvrđena, saopštio je poverenik za zaštitu ravnopravnosti.
Situaciono testiranje diskriminacije starijih žena u oblasti pružanja usluga putnog zdravstvenog
osiguranja i u oblasti pružanja određenih bankarskih usluga sprovedeno je tako što je testerka, starija žena, bila dobrovoljno izložena diskriminaciji i nije mogla da dobije osiguranje zbog svog starosnog doba, a slično je doživela i starija testerka koja je pokušala da podigne keš kredit u banci.
Prilikom testiranja u oblasti pristupačnosti bankarskih usluga dokazana je diskriminacija prema ženama sa invaliditetom jer prilikom testiranja žena koja koristi invalidska kolica nije mogla da priđe ulazu banke, a ni pristup bankomatu nije bio moguć, jer je bio postavljen previsoko.
Navedeno je da je ona čekala osoblje banke da izađe i pomogne joj, ali niko nije izašao “iako su začuđeno gledali”, tako da je ostala uskraćena za informacije i usluge.
Situaciono testiranje diskriminacije u oblasti zapošljavanja pokazalo je da neki poslodavci i dalje ne daju
jednake šanse za zapošljavanje osobama sa invaliditetom.
Testerka sa invaliditetom je pokušala konkuriše za rad u poznatoj međunarodnoj kompaniji, ali joj je rečeno, uz izvinjenje, da je kompanija ranije imala osobu koja se “brinula” o osobama sa invaliditetom i da trenutno ne zapošljavaju “takve osobe”.
Testiranje diskriminacije Romkinja pri zapošljavanju i u oblasti stanovanja nije pokazalo postojanje diskriminacije jer su Romkinji koja je bila testerka pruženi jednaki uslovi pri zapošljavanju i iznajmljivanju stana, kao i kontrolnoj testerki iz većinske populacije.
Fotografija iz arhive.