LESKOVAC
Brankicu Janković, poverenicu za zaštitu ravnopravnosti, Regionalna informativna agencija JUGpress pitala je danas da li će se oglašavati povodom uvredljive objave Filološke gimnazije u Beogrdu ba račun ljudi sa juga.
Evo njenog odgovora:
S obzrom da se direktorka filološke gimnazije izvinila, iako je u startu bilo šumova oko odgovornosti između dece i profesora, mi smo reagovali na Twiter nalogu PZR ocenom da je dobro kada usledi blagovremeno i adekvatno izvinjenje ali i da je mnogo važno kod dece razvijati svest o tome šta je diskriminacija, što se najbolje sagleda u ovakvim slučajevima kada je neko pogođen.
Svako uznemiravanje i ponižavajuće postupanje koje ima za cilj povredu dostojanstva nekog lica na osnovu bilo kog ličnog svojstva, predstavlja oblik diskriminacije i zakonom je zabranjeno pa i u ovom slučaju kada je reč o dijalekatu ili naglasku kojim neko govori a koji je predstavljen na uvredljiv način. Ovaj slučaj pokazuje da se mnogo više mora raditi na preventivi, razvijanju svesti kod dece od najranijeg uzrasta, šta je diskriminacija i zašto važno prihvatanje različitosti kao velikog potencijala i bogatsva a ne prilike za pdsmevanje.
U slučaju promocije Digitalnog bukvara na Instagram stranici Filološke gimnazije zabrinjava to što đaci jedne renomirane škole omalovažavajući i podsmešljiv odnos prema dijalektu sa juga Srbije nisu videli kao problem već kao dobar primer promocije pismenosti. To ukazuje da tinejdžeri sve više gube osećaj za ispravnu komunikaciju i podsmevanje koriste kao model u komunikaciji. Na žalost tome u dobroj meri doprinose mediji, društvene mreže ali i filmovi i serije gde podsmevanje određenom dijalektu postaje opšte mesto. Jedno je sigurno, deca nisu sama odgovorna za ovakve stavove, i svašta su mogli da “nauče” od starijih.
Ipak ovakvi slučajevi, bez obzira na lošu poruku, dobra su prilika da se svi zajedno preispitamo kakve poruke šaljemo, čemu decu učimo i šta moramo menjati u pristupu.