Povećan broj pušača na radnim mestima

LESKOVAC

Od 2012. godine do danas primetan je porast broja pušača upravo na mestima gde je do 2012. zabeležen pad. U školama i na fakultetima broj pušača porastao je za tri posto, za sedam posto na radnim mestima, a u ugostiteljskim objektima za četiri posto, rekla je načelnica Centra za promociju zdravalja u ZZJZ prim. dr Vanja Ilić na svečanosto povodom Svetskog dan bez duvanskog dima.

Svetska zdravstvena organizacija donela je Okrvirnu konvenciju o kontroli upotrebe duvana 2005. godine, i na osnovu nje je definisano 11 mera koje potpisnice konvencije treba da sprovode u narednom peridu, u cilju smanjenja ponude, potražnje i upotrebe duvana i duvanskih proizvoda.
-Naša zemlja je poptisnica Okrivne konvencije od maja 2006. godine, i do sada je napravljen određen pomak, kada je reč o zakonskim i drugim regulativama. Zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama donet je 2010. godine, i on je do 2012. godine pokazao izuzetne rezultate, rekla je Ilić.
„Ono što nas ohrabruje to je činjenica da preko 50 posto stanovništva podržava Zakon o zabrani pušenja u svim objektima, pogotovu ugostiteljskim. Preko 80 posto stanovništva insistira da se zabrani pušenje na javnim mestima“, dodala je ona.
Ovogodišnji Svetski dan bez duvanskog dima posevećen je jednoj od mera iz Okvirne kovencije kontrole upotrebe duvana, reč je o pripremi država postpisnica ove konvencije (kojih je 172) za uvođenje bezličnog, odnosno standardizovanog pakovanja cigareta. To znači da bi boja paklice cigarete trebalo da bude uniformna, najčešće tamno braon, kako bi došle do izražaja određene zdravstvene poruke koje bi se prenosile na paklici sa slikom i upozorenjima. Preko 50 posto glavne strane paklice cigareta trebalo bi da sadrži slikovna i tekstualna zdravstvena upozorenja. Ove paklice bile bi bez loga, ili sa ograničavanjem u njegovom stavljanju, što se odnosi i na brend.
„To će dovesti do smanjenja upotrebe cigareta, do zabrane i ograničavanja reklamiranja duvana i duvanskih proizvoda, i zloupotrebe određenih duvanskih lobija kako bi privukli neke slojeve stanovništva, rekla je Vanja Ilić, i naglasila da mi imamo dobar Zakon, ali da je neophodno da se on poštuje, jer to diktiraju i sledeći koraci ulaska u EU.
Bezlično pakovanje uvela je prva Australija 2012. godine, i to se pokazalo kao izuzetno efikasna mera u smanjenju broj pušača. Prošle godine to su učinile i Velika Britanija, Francuska, Irska i Severna Irska.
Na pitanje JUGpressa da li se može očekivati potpuna zabrana pušenja u ugostieljskim objektima, što se povremeno najavljuje, prim. dr Vanja Ilić je odgovorila da je to pitanje pred komisijom za upotrebu duvana i duvanskih proizvoda na nacionalnom nivou.
„Još uvek se pregovara i sa ugostiteljskim objektima, o tome se razmišlja, kao i o promeni mera predviđenih Okvirnom konvencijom, ali će to ići malo sporije, rekla je ona.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare