VRANJE-BUJANOVAC-PREŠEVO
U prihvatnim centrima u Vranju, Bujanovcu i Preševu smešteno je oko 600 migranata.
U nekadašnjem „Motelu“ na ulazu u Vranje borave pretežno porodice sa decom. Iz ovg centra koji je renoviran školu pohađa 19 dece migranata, saopštilo je Udruženje građana za borbu protiv trgovine ljudima „Atina“.
Deca migranta su uključena u redovna odeljenja i raspoređena u osnovnim školama „Radoje Domanović“ i „Svetozar Marković“.
Lokalna mreža za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima u Vranju zajedno sa još devet gradova i opština u Srbiji i Makediniji uključila se u obeležavanje Međunarodnog dana migranata.
Lokalna mreža u Vranju učestvuje i kontinuirano prati sprovođenje politika usmerenih na zaštiti prava i razvoj podrške za integraciju migranata, posebno žena i dece, koje sprovode različiti akteri okupljeni u lokalne mreže u okviru pilot zajednica u Srbiji i Makedoniji.
Potpredsednica Lokalne mreže za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima u Vranju, Beba Kanački kaže da se aktivnosti sprovode u okviru regionalnog projekta „Gradimo zajedno – monitoring i zastupanje u lokalnim zajednicama, koji zajednički realizuju Kornard Adenauer Stiftung, UG Atina i Asocijacija pravnika Makedonije. Cilj je poboljšanje položaja izbeglica i drugih migranata, posebno dece i žena u lokalnim zajednicama u Srbiji i Makedoniji.
Ona dodaje da se jedan od ciljeva projekta odnosi na izgradnju kapaciteta lokalnih aktera za praćenje politka i zagovaranje za unapređenje usluga koje se pružaju migrantima.
„Cilj monitoringa je da kroz aktivnosti redovnog praćenja obezbeđi efikasno prikupljanje podaka, koji će omogućiti preciznije sagledavanje trenutnog stanja i u skladu sa nalazima predloži intervencije usmerene na unapređenje programa i aktivnosti zaštite prava migranata“, ističe Kanački.
Nakon održanog treninga za monitoring Udruženje „Atina“ je organizovalo predstavljanje preporuka i diskusiju o položaju tražilaca azila, izbeglica, migranata u Srbiji u Beogradu.