NIŠ
Niška banja po prvi put je ove godine deo akcije Vlade Srbije u kojoj su turisti mogli da koriste besplatne vaučere za posetu odmaralištima u Srbiji. Kako u Banji kažu ove godine je skinuta sa „crne liste“ i primila je turiste koji su koristili vaučere.
Besplatni vaučeri postoje od 2015. godine u okviru kampanje Vlade Srbije pod nazivom „Moja Srbija“, a koja za cilj ima promociju domaćih turističkih destinacija. Iako je ministarstvo najavilo još 2016. godine da će , zbog velikog interesovanja građana, vaučere za Nišku Banju građani moći da koriste, tek početkom ove godine je to omogućeno.
Besplatne vaučere do 5.000 dinara koje su skoristili turisti koji su želeli da odmaraju u Nišu i Niškoj Banji nije napravio turistički bum ali je doprineo razvoju turizma u ovoj nedovoljno korišćenoj banji.
“Iako nemamo zvanične rezultate jer Republički zavod za statistiku objavljuje 45 dana nakon od završetka meseca, možemo ipak sa sigurnošću da kažemo da su vaučeri doprineli većoj posećenosti Niškoj Banji u ovoj sezoni. Po našoj evidenciji iskorišćeno je 300 vaučera . Bilo je prijavljeno osam smeštaja koji su ispunili uslove i koji su stekli pravo da izdaju vaučere. Iako to izgleda kao skromni rezultati to je ipak trista puta više nego što je bilo prethodnih godina, jer do sada Banja nije bila u sistemu vaučera“, kaže predsednik gradske opštine Niška Banja Dejan Jovanović .
Vaučer su doprineli da se osam smeštaja koji su u Niškoj Banji izdavali vaučere kategorizuju, dovedu u stanje kakvo traži savremeni turista. Postignuti su propisani standardi.
„ Ne može više niko da izda sobu sa zajedničkim kupatilom, bez intereta, televizora u sobi i ostalih usluga koji su propisani i neophodni za prijem gostiju. Ovi smeštaji su postigli taj standard . Očekujemo da kad i ostali stanodavci u Niškoj Banji vide efekte kategorizacije ovih osam smeštaja, da su napravili dobar prihod i poslovne rezultate, da se povedu njihovim primerom“ dodaje Jovanović.
O tome zašto efekti nisu onoliki koliki bi trebalo da budu predsednik Dejan Jovanović objašnjava:
„ Ostale banje su i u ranijem periodu izdavale vaučere, imaju turističku supstrukturu što se tiče agencija, , turističke organizacije koja je spremna za vaučere i koja već januara krene sa njihovim izdavanjem i predviđen broj vaučera se odmah potroši“.
Da podsetimo da je već krajem juna u Srbiji utrošeno svih 100.000 vaučera.
„ Mi ćemo imati inicijativu prema Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija da se za banje koje su takoreći na ivici opstanka a to su Niška Banja, Vranjska i Kuršumlijska banja, one koje se nalaze na jugu Srbije, odredi neki limit koji če biti iskorišćen za ove banje. Velike i afirmisane banje već poznate po velikom broju turista, mogu da iskoriste sve vaučere jer je za njih godinama unazad veliko interesovanje. Banjama na jugu Srbije, koje nemaju tu tradiciju, potrebni su dodatni podsticaji za razvoj i tražićemo da se za ove banje osigura neki siguran broj vaučera koji će se za njih izdavat. Jer objektivno velikim banjama, za njihov razvoj nijsu potrebni vaučeri a smisao ovih vaučera je razvoj turizma. Niškoj i još nekim banjama vaučeri mnogo znače“, kaže Jovanović
Opština Niška banja osim što preduzima mere koje sistemski treba da reše uslove za razvoj banje, među kojima je izdavanje vaučera , rade i ulažu u uređenje infrastrukture.
„ Radimo na uređenju parka, nabavljena je i postavljena bina, sredili smo tezge za prodaju suvenira i permanentno radimo na marketinškom predstavljanju Niške banje „, kaže predsednik ove gradske opštine Dejan Jovanović.