BEOGRAD-LESKOVAC
S obzirom da problemi proizvođača paradajza leskovačkog kraja oko niske otkupne cene i dalje traju, ministar poljoprivrede Srbije Branislav Nedimović najavio je da će u ponedeljak u Leskovcu razgovarati sa ratarima o tome na koji način država može da im pomogne.
„Razgovaraćemo o svim temama koje se odnose na proizvodnju paradajza. Država će ponuditi paket podrške za povećanje proizvodnje, poboljšanje kvaliteta, pakovanje i sortiranje, kako bi se na tržište išlo sa što boljom ponudom. Jedno od rešenja je i prerada paradajza, a država iz budžeta za preradu daje subvencije od 50%.“
Nedimović smatra da uvoz paradajza nije uzrok niskoj ceni, kao ni loši potezi države, jer je ove sezone uvoz 2.500 tona manji nego prošle godine u istom vremenskom periodu, uz važeće zaštitne carine.
„Srbija je od 15. juna do 15. septembra, radi zaštite svojih proizvođača, uvela carine na uvoz paradajza iz zemalja EU i trećih zemalja od 20%. Takođe, veliki trgovinski lanci imaju 99% domaćeg paradajza u ponudi. Inače, u apriliu i maju na jugu Srbije bilo je velikih padavina, pa je došlo do kašnjenja zrenja paradajza za dve do tri nedelje, pa umesto da rod bude već 5. ili 10. juna, u kratkom intervalu stigla je velika količina paradajza. Prethodnih nekoliko dana na pijacama u Leskovcu cena paradajza je skočila. Ovih dana će se otvoriti i tržišta koja nisu kupovala paradajz, a to su Crna Gora i Hrvatska, a već je krenuo izvoz za Bosnu i Hercegovinu, te očekujemo da izvoz dodatno doprinese povećanju cene paredajza.“
Nedimović je rekao i da je u Grčkoj, u koju se tradicionalno izvozi, paradajz trenutno jeftin, što je napravilo problem sa izvozom proizvođačima iz Srbije.
„Država ne može da određuje cenu paradajza, kao ni uvoz, jer je njena uloga da otvori prostor za izvoz kroz međunarodne trgovinske sporazume. Država može da ulaže u proizvodnju paradajza na način da se proizvodi kvalitetniji, sortirani i bolje upakovan paradajz, kako bi se odgovorilo zahtevima današnjeg tržišta.“