Na dvanaestoj sednici Gradskog veća usvojen šestomesečni Izveštaj o izvršenju budžeta

LESKOVAC

Članovi Gradskog veća na svojoj 12. sednici imali su Dnevni red sastavljen od 32 tačke. Između ostalog, usvojili su Izveštaj o izvršenju budžeta grada Leskovca za period od 1.1.-30.6.2024. godine, koji je podnela Marija Milosavljević, šefica Odeljenja za finansije. Ona je rekla da ostvareni prihodi, primanja i preneta neutrošena sredstva za navedeni period iznose 2.674.072.141 dinar, što predstavlja ostvarenje od 38,3 % projektovanog budžeta.

„Na prvi pogled ovo ostvarenje nije zadovoljavajuće. Međutim, ako uzmemo u obzir činjenicu da su kasnile uplate nenamenskih transfera zbog blokade Medicinske škole, tj. nemogućnosti izmirenja računa u centralnom registru računa, vidimo da je grad Leskovac u prvoj polovini godine uspeo i da bez ovih transfera redovno izmiruje sve obaveze prema svim upošljenicima, kako direktnih, tako i indirektnih korisnika sredstava, da izmiruje račune koje dospevaju za naplatu a ono što je najbitnije reši blokadu medicinske škole,koja traje još od 2005. godine.“

Milosavljevićeva je pobrojala nominalno najznačnije prihode i njihovo ostvarenje u prvoj polovini tekuće godine.

„Grupa prihoda porez na dohodak, dobit i kapitalne dobitke je grupa koja čini skoro polovinu svih prihoda u budžetu, i ona se ostvarila sa 39,7,% ili u iznosu od preko 1,4 milijarde dinara. Porez na zarade se za prvih šest meseci ostvario sa 38,8% od godišnjeg plana ili u iznosu od 1,2 miliona dinara. Drugi prihod u okviru ove grupe koji je itekako značajan kako nominalno tako kao i pokazatelj rasta privredne aktivnosti, jeste Porez na prihod od samostalne delatnosti koji se ostvario sa 199,6 miliona dinara odnosno sa 50,5% od planirane vrednosti. Porez na imovinu se ostvario sa 281,9 miliona dinara ili 38% od plana. U okviru ove grupe Porez na imovinu fizičkih lica ostvario se u iznosu od 139,4 miliona dinara tj sa 41,6% dok se porez na imovinu pravnih lica ostvario u iznosu od 107,4 miliona dinara, odnosno tačno 50% od godišnjeg plana.

Grupa prihoda porez na dobra i usluge ostvaren je sa 43,4% od godišnjeg plana ili u iznosu od 77,4 miliona dinara. Nominalno najznačajniji prihodi u ovoj grupi su Komunalna taksa za držanje motornih drumskih i priključnih vozila sa ostvarenjem od 47,6 miliona dinara kao i Posebna naknada za zaštitu i unapređenje životne sredine u iznosu od 19,6 miliona dinara. Komunalna taksa na firmu beleži ostvarenje od 38,5 miliona dinara što čini 42,8% od plana. Transferi od drugih nivoa vlasti kao druga grupa prihoda po veličini, ali i procentualnom učešću u ukupnom budžetu, realizovala se u iznosu od 349,9 miliona dinara što je 28,5% od planirane vrednosti.

U okviru grupe prihodi od imovine Doprinosi za uređivanje građevinskog zemljišta, kao najznačajnijeg u ovoj grupi prihoda, koji oslikava rast privredne i investicione aktivnosti u gradu, se ostvario sa 74,2% i to u iznosu od 51,9 miliona dinara. Što se tiče grupe prihoda od prodaje dobara i usluga, ona se ostvarila sa 70,8 miliona dinara odnosno sa 34,7% od godišnjeg plana, dok su se prihodi od novčanih kazni i oduzeta imovinska korist ostvarili sa 40,5 % od plana što iznosi 3,2 miliona dinara. Mešoviti i neodređeni prihodi ostvareni su sa 29,7 mil dinara ili sa 30,9%, a primanja od prodaje nefinansijske imovine ostvarili su se neznatnom iznosu od svega 1,7 miliona dinara, jer nije ni bilo prodaje u ovom izveštajnom periodu. U periodu 01.01.-30.06.2024. godine, budžet grada Leskovca iskazao je deficit u iznosu od 205,9 miliona dinara, dok je saldo na računu na dan 30.06.2024.godine iznosio 85,5 miliona dinara.“

Govoreći o rashodnoj strani, Milosavljevićeva je naznačila da su rashoda i izdaci za prvih šest meseci tekuće godine izvršeni u iznosu od 2.584.739.770 dinara, što je 37% od godišnjeg plana.

„Rashodi za zaposlene izvršeni su sa 49,5 % od plana što nam eksplicitno pokazuje da nema više kašnjenja u isplati plata i putnih troškova, ali i svih drugih davanja za upošljenike. Rashodi na ime korišćenja robe i usluga izvršeni su u iznosu od 595,9 miliona dinara, a najveći deo ovih troškova odnosi se na stalne troškove, dok se najmanje utrošilo na troškove putovanja. Sve račune i situacije plaćamo u skladu sa rokovima koji propisuje Centralni registar faktura. Za subvencije smo u ovoj godini izdvojili 495,6 miliona dinara, a za prvih šest meseci realizovano je 116,9 miliona dinara ili 23,6% od plana. Od ovog iznosa 39,5 miliona dinara je isplaćeno Javnim i Javno komunalnim preduzećima, dok je 46,6 miliona dinara izdvojeno na ime subvencija privatnim vrtićima za subvencionisanje troškova boravka dece. Dotacije i transferi su realizovani u iznosu od 397,8 miliona dinara, što je 39,8% od godišnjeg plana. Deo ovih rashoda, odnosno 261,9 miliona dinara odnosi se na finansiranje osnovnog i srednjeg obrazovanja, kao i za oblast socijalne zaštite, dok je 135,9 miliona dinara usmereno na primarnu zdravstvenu zaštitu, odnosno za kupovinu medicinske opreme za Opštu bolnicu. Rashodi na ime naknade za socijalnu zaštitu iz budžeta izvršeni su u iznosu od 75,9 miliona dinara, što je 19,7% od godišnjeg plana. Redovno se servisiraju nakanade za novorođenu decu, isplaćeno je 2,8 miliona dinara do 30 juna jednokratne novčane pomoći, a u pomenutom izveštajnom periodu isplaćeno je 7,8 miliona dinara na ime troškova prevoza pratiocima i deci sa posebnim potrebama. Mnoge od planiranih aktivnosti ne vide se u ovom izveštajnom periodu, jer će do realizacije doći tek u drugoj polovini godine, kao što je na primer kupovina udžbenika za osnovce, pomoć našim najstarijim sugraćanima ili pak kupovina auto sedišta. Ostali rashodi su se izvršili sa 414,6 miliona dinara, a najveće učešće u okviru ove grupe prihoda imaju, kao i prethodnih godina, novčane kazne i penali po rešenju sudova u iznosu 226 miliona dinara, i to na ime troškova faktičke eksproprijacije zemljišta kao i zbog ujeda pasa lutalica. U okviru ove grupe rashoda redovno se izvršavaju i obaveze prema udruženjima iz oblasti kulture, sporta i socijale, a na osnovu sprovedenih javnih konkursa. Izdaci za nefinansijsku imovinu izvršili su se u iznosu od 180,1 miliona dinara odnosno sa 17,5% od godišnjeg plana. Na niže ostavarenje od planiranog uticala je činjenica da je potrebno rezervisati sredstva po osnovu raspisanih javnih nabavki, ali i po osnovu sklopljenih, a nerealizovanih ugovora iz ove, ali i iz prethodnih godina. Prva polovina godine je period u kome se raspisuju konkursi, sprovode javne nabavke, dok je drugi deo godine posvećen realizaciji započetih projekata.“

Milosavljevićeva zaključuje da, iako su prihodi i primanja koje je lokalna samouprava ostvarila u periodu januar-jun 2024. godine niži su od planiranih, tim prihodima se raspolagalo krajnje racionalno i restriktivno, kako se ne bi ugrozilo funkcionisanje rada lokalne samouprave i očuvala likvidnost budžeta Grada. (Kraj) IS/MS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare