Mladi Albanci iz Bujanovca pripravnici u Ministarstvu pravde Kosova

BUJANOVAC-PRIŠTINA

Ministar pravde Kosova Selim Selimi objavio je na svom fejsbuk nalogu da će u tom ministarstvu biti angažovano sedam do deset pripravnika iz opštine Bujanovac koji su fakultete završili na Kosovu.

Selimi je danas imao sastanak sa predsednikom opštine Bujanovac Nagipom Arifi i predsednikom Skupštine opštine Bujanovac Enverom Ramadani .

Selimi navodi da im je čestitao na na novim funkcijama ali i “zahvalio na ujedinjenju albanskih političkih partija sa kojima zajedno upravljaju opštinom Bujanovac”.

“Obavestio sam predsednika Arifija o sporazumu potpisanom u Ovalnom kabinetu Bele kuće, po kome će Albancima iz Preševske doline, koji studiraju na Kosovu , biti priznate univerzitetske diplome u Srbiji i obećao sam da ću u Ministarstvu pravde angažovati 7 do 10 pripravnika iz opštine Bujanovac”, navodi Selimi.

On je dodao i da ga je Nagip Arifi obavesti a je na račun opštine Bujanovac uplaćeno 50 hiljada evra donacije Kosovo za koju je odluku donela Vlada u Prištini još u januaru, u vreme kad je premijer bio Ramuš Haradinaj.

Kako JUGpress saznaje, taj novca će biti iskorišćen za stručnu praksu mladih u Bujanovcu .

Të rinjët shqiptarë nga Bujanoci praktikantë në Ministrinë kosovare të drejtësisë

Publikuar nga Jug press: 7 tetor 2020.

BUJANOC – PRISHTINË

Ministri i Drejtësisë së Kosovës, Selim Selimi, njoftoi në llogarinë e tij në Facebook se shtatë deri në dhjetë praktikantë nga komuna e Bujanovcit, të cilët kanë mbaruar fakultete në Kosovë do të angazhohen në këtë ministri.

Sot, Selimi kishte një takim me Kryetarin e komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, dhe Kryetarin e Kuvendit të komunës së Bujanocit, Enver Ramadani.

Selimi deklaron se i përgëzoi ata për funksionet e tyre të reja, por gjithashtu “i falënderoi ata edhe për bashkimin e subjekteve politike shqiptare në qeverisjen e përbashkët me Komunën e Bujanovit”.

“Unë e informova Kryetarin Arifi për marrëveshjen e nënshkruar në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë, sipas së cilës shqiptarëve nga Lugina e Preshevës, të cilët studiojnë në Kosovë, do t'iu njihen diplomat universitare në Serbi dhe unë i kam premtuar angazhimin e 7 deri në 10 praktikantë nga komuna e Bujanocit” , tha ministri Selimi.

Ai shtoi se Nagip Arifi e informoi atë se në llogarinë e Komunës së  Bujanocit janë alokuar 50 mijë euro donacioni nga Kosova, si rezultat i zbatimit të vendimit të aprovuar nga Qeveria në Prishtinë në janar të këtij viti, në kohën kur Ramush Haradinaj ishte Kryeministër.

Siç merrë vesh JUGpress, ato para do të përdoren për angazhimin e të rinjëve të kësaj komune në praktikën profesionale.

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Bot
Bot
3 godine pre

Ne znam šta je tu čudno…Jel bi trebali da rade u Ministarsvu pravde Republike Srbije….? Da,to bi bilo normalno….ali su źuti predali Kosovo na tacni….