Lift za osobe sa invaliditetom kod hale

LESKOVAC

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković u društvu gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića u sklopu obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom obišao je SRC „Dubočica“, povod je nedavno postavljanje lifta koji je osobama sa invaliditetom znatno olakšan pristup bazenu. Tom prilikom održana je i konferencija za medije na kojoj je gradonačelnik Cvetanović rekao da razumevanje potreba osetljivih društvenih grupa i kreiranje usluga socijalne zaštite u skladu sa tim potrebama, jedan je od važnih koraka za jačanje tih grupa i celog društva u celini.

„Leskovac odgovorno pristupa unapređenju sistema socijalne zaštite i svoje resurse, uz pomoć Vlade Republike Srbije, ulaže u poboljšanje infrastrukture neophodne za bolje kretanje osoba koje koriste invalidska kolica. Neke ustanove u gradu su postavile rampe, dok su dve mehanizacijom unapredile ovaj segment svog funkcionisanja, a to su Centar za socijalni rad, kao i SRC „Dubočica“. Neophodno je nastaviti sa unapređenjem našeg grada, sa otklanjanjem barijera sa kojima se naši sugrađani kao osobe koje imaju određene barijere suočavaju i nadam se daljoj pomoći Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Danas jeste Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, ali mi ga danas samo obeležavamo, a 365 dana godišnje radimo.“

Ministar Nikola Selaković podsetio je da se ovaj dan obeležava već 30 godina.

„Na ovaj dan ne treba da se samo setimo tih ljudi, jer treba o njima da mislimo i u njihovu korist radimo svakog dana u godini, ali da na ovaj dan na poseban način, podvlačeći liniju u godini za nama, vidimo šta smo mi to uradili da osobama sa invaliditetom olakšamo uživanje ljudskih prava u svoj njihovoj punoći. Naš sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom pri ministarstvu u prethodnih godinu dana radio je više nego vredno i primetno. Mi smo odlučili da ovaj dan obeležimo u Leskovcu promocijom jedne, po nama veoma važne i velike stvari, koja je finansirana upravo u Leskovcu, a to je lift koji osobama sa invaliditeom omogućava lakši pristup bazenu, ali i stolice koja olakšava ulazak u sam bazen. U Leskovcu imamo preko 4.000 osoba sa invaliditetom, čiji je rad organizovan u deset udruženja. Pored ovog, kroz razna projektna i programska finansiranja iz sektora za rad sa osobama sa invaliditetom našeg ministarstva za Grad Leskovac i ovih deset udruženja u prethodne dve godine izdvojeno je gotovo 12 miliona dinara. Trudili smo se da značajno pomažemo i funkcionisanje samih udruženja koje funkcionišu u Leskovcu, pa smo tako pomogli adaptaciju i uređenje prostora dva udruženja.“

Ministar Selaković je najavio da će sledeći projekat koji će finansirati ovo ministarstvo biti pristupačnost leskovačkom Narodnom muzeju i to ne samo osobama sa invaliditetom iz Leskovca, nego i svihi onih koji kao turisti dođu u ovaj grad.

Jelena Milićević, tvorac projekta preko kojeg je dobijen lift za SRC „Dubočica“ i potpredsednica MS udruženja Jablaničkog okruga, zahvalila je ministarstvu, jer je prepoznalo važnost projekta postavljanja lifta.

„To je u Leskovcu nešto novo i veoma značajno za osobe sa invaliditetom, jer će neki nakon 20 godina moći da prvi put u svom životu ravnopravno koriste bazen. Zato se mi i trudimo da stvorimo Srbiju bez barijera.“

Na pitanje šta će se uraditi sa visokim ivičnjacima, koji osobe sa invaliditetom prinuđuju da, umesto trotoara koriste kolovoz, gradonačelnik Goran Cvetanović je rekao da on misli da lokalna samouprava na najbolji mogući način izlazi u susret sugrađanima.

„Morate biti svesni da smo mi u kratkom vremenskom periodu uradili nešto što nije urađeno u poslednjih pet decenija. Urađen su putevi od Leskovca ka Vlasotincu, Lebanu, Nišu, Grdelici, Bogojevcu… Sve su to rastojanja od nekih 10-12 kilometara… Pri kraju je i put za Vučje, a uređene su i mnoge gradske saobraćajnice. Očekivanja Građana su sve veća i veća, što je opravdano, jer oni vide da možemo, a pri tome na svakom putu koji radimo gledamo da izađemo u susret osobama sa invaliditetom. Svaka institucija koja se sada renovira ima i posebne staze za ljude koji imaju otežano kretanje. Svakako ima propusta, ja sam juče čitao tekst na JUGpresu gde ste s pravom napisali da treba da bude sramota neke rukovodioce, ali mi dajemo sve od sebe da objektivno, prema novcu koji imamo, izađemo u susret svim ljudima.“

Ministar je prokomentarisao i zapošljavanje osoba sa invaliditetom ocenivši da to ne teče zadovoljavajućom dinamikom.

„Mislim da bi svi više želeli da se taj proces odvija bolje. U Leskovcu imamo jedno privredno društvo koje upošljava osobe sa invaliditetom, gde su od šest uposlenika pet osobe sa invaliditetom. Pri Nacionalnoj službi za zapošljavanje je preko 500 osoba sa invaliditetom, od čega je 52% žena. Planiramo da popularizujemo, da više pričamo i govorimo i promovišemo zapošljavanje osoba sa invaliditetom. U Srbiji postoje 62 privredna društva koja u 26 gradova i opština zapošljavaju ovu grupaciju naših sugrađana, što je malo, ali država za pomoć i dotiranje zarada ovim licima izdvaja 625 miliona dinara. Primenom novog Zakona o socijalnom preduzetništvu omogućiće se zapošljavanje većeg broja pripadnika ranjivih grupa. Zakon vam pruža izbor da zaposlite osobu sa invaliditetom ili da zbog toga plaćate penale, ako to ne učinite. Ti penali nisu kazna, nego se taj novac koji poslodavci uplate investira u davanje subvencija za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Poslodavci imaju izbor, ali se, na žalost, još uvek radije odlučuju da plaćaju penale, iako se niko ko je zaposlio takvo lice nije odustao niti se pokajao zbog toga. Dakle, to nije samo humano, nego i isplativo za poslodavca.“

Predsednik MS udruženja Jablaničkog okruga Predrag Jovanović je rekao da su na inicijativu ovog udruženja pre sedam godina u Džinsiju zaposlena dva njihova člana.

„Oni su radili peet godina i otišli u penziju. U našem udruženju su mahom fakultetski obrazovani ljudi koji nisu zapsoleni.“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare