Ko sve zove Hitnu pomoć u Leskovcu?

LESKOVAC

Služba leskovačke hitne pomoći ovih dana ima povećan obim poslova, dosta poziva stiže od strane kardio-vaskularnih pacijenata, ali i žena u menopauzi, kaže za JUGpress dr Saša Marković i dodaje da se hormonski status poremeti, pa se javlja depresija, zamor, bezvoljnost, glavobolja, migrene, ljudi postaju nepažljivi, agresivniji…

„Povećan je i broj saobraćajnih udesa. Čitava nauka, biometeorogija, se bavi tom problematikom. Po jednoj studiji, koja je trajala 14 godina, ispitivan je uticaj temperature i klimatskh faktora na učestalost moždanog udara… Ozbiljnost te materije je ogromna, a oni koji su direktno ugroženi moraju da shvate ozbiljnost situacije i da posebno obrate pažnju na doziranost lekova, nikako na svoju ruku, nego strogo u konsultaciji sa lekarom. Takođe, smanjiti izloženost suncu, pored tečnosti unostiti i vitamini za detoksikaciju organizma. Naši pacijenti znaju sve ovo, naročito oni hronični, ali njihova svest i odgovornost nije na tom nivou. Svima se čini da nije to ništa, lako ćemo i tu se prave greške…”, objašnjava dr Marković

On kaže i da je pre desetak godina postojao prelazni period između zime i leta.

„Imali smo proleće i jesen, tako da je organizam imao vremena da se adaptira na te vremenske promene temperature, pritiska, vlažnosti vazduha… Danas više nije tako, jer nekako direktno iz zime idemo u leto, a iz leta u zimu i pacijenti posebno moraju da obrate pažnju na prelazne periode, odnosno nagle promene temperature. Upravo to nas očekuje za koji dan i pretpostavljam da će to teže podneti hronični bolesnici, naročito oni koji imaju kardio-vaskularne smetnje. Što se starosne strukture tiče, tu su najugroženija deca do 15-e godine zbog načina života, odnosno oni kad nešto naume to i urade, npr. rešio je da vozi bicikl danas i to će da radi iako je tremperatura preko 35 stepeni. Ugroženi su i stariji od 60 godina zbog metabolizma njihovog organizma. Zato se, dok traju ove vrućine, treba više puta tokom dana rashlađivati i to naizmenično toplom i hladnom vodom, uzimati više tečnosti u vidu razblaženih biljnih čajeva, izbegavati izlaske, naročito u periodu od 9-20 časova. Korisno je jesti i sveže voće i povrće, ali je to danas pomalo diskutabilno, jer je problem naći zdarvo voće i povrće, koje nije tretirano raznim pesticidima, odnosno da li je proizvođač poštovao rokove kada se smeju ti pesticidi koristiti.“

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Stefan
Stefan
4 godine pre

Pozdrav za najboljeg lekara na Hitnoj.