Kako se koriste sredstva Fonda za zaštitu životne sredine ?

LESKOVAC

U organizaciji udruženja građana „Tim 42“ održan je okrugli sto na temu „Kako se koriste sredstva Fonda za zaštitu životne sredine u Leskovcu”, a ujedino i predstavljena istoimena publikacija, te su prezentovani prezultati analize efekata projekata podržanih sredstvima Fonda. Ana Pecarski u ime udruženja kaže da se radi o projektima koji su realizovani 2021. godine.

„Analizirali smo zvanične predloge koje je odobrila komisija, njihove budžete, projektne izveštaje koji su dostavili i stanje na terenu, odnosno naši istraživači su obilazili teren i gledali šta je urađeno, a tražili smo i od organizacija koje su sprovodile projetke izveštaje, fotografije, itd… Znači, koristili smo pet različitih izvora informacija i došli smo do saznanja da veliki broj projekata koji je podržan kroz fon suštinski se ne bavi temom zaštite životne sredine. Veliki broj škola je dobitnik grantova i primetno je da škole ova sredstva koriste za izgradnju infrastrukture u okviru škole, nabavku didaktičkih materijala i slično. Suštinski, to nema nekog pozitivnog uticaja na životnu sredinu. Interesantno je da je jedan od korisnika i JP „Pijaca“ koja zapravo ne bi trebala da se finansira iz ovog fonda, jer je to javno preduzeeć čiji je osnivač lokalna samouprava. Analizirali smo i sve budžete odobrenih projekata i ono što smo pronašli je da je 20% ukupnih sredstava iskorišteno za beetoniranje, ugradnju behaton ploča i druge građevinske radove, više od 20% za klupe, metalne konstrukcije i slično, a neki od projekata se pozivvaju ne nepostojeće strateške dokumente, dok se neki pozivaju za strateške dokumente vezane za operativne i godišnje planove škola, koji suštinski nisu tema zaštite životne sredine. Inače, sredstva za ovu godinu su smanjena za nešto preko milion dinara u odnosu na prošlu godinu.“

Ana Pecarski je dodala i da je udruženje kreiralo preporuke za rad u budućnosti.

„Ideja nam nije da idemo u prošlost, nego da se ovi problemi u budućnosti reše, da se sredstva fonda potroše tako što će zaista doprineti stanju životne sredine. Mi ne želimo da upiremo prstom u nekog ili da tražimo krivca, niti smo protiv da, recimo škole, razvijaju svoju infrastrukturu, ali to treba da se finansira iz nekih drugih izvora.“

Na tribini je učestvovala i Lidija Bosiljčić, šef odseka Odeljenja za zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Leskovca, koja je rekla da ovo odeljenje radi stručne i administrativne poslove za potrebe Fonda za zaštitu životne sredine.

„Sve aktivnosti koje postoje moraju da se finansiraju iz namenskih sredstava za zaštitu životne sredine. Ta namenska sredstva često i ne dođu do fonda, neki od kapitalnih projekata druge vrste finansiraju se direktno iz budžeta Grada Leskovca. Primer za to je, npr. Centralno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.“

JP „Pijaca“ je dobila 250.000 dinara za realizaciju projekta „Unapređenje životne sredine kroz razvijanje održivog sistema upravljanja otpadom u cilju smanjenja zagađenja životne sredine i degradacije prostora JP „Pijaca“ Leskovac“ sa ciljem da se unapredi svest korisnika o značaju prikupljanja i selektovanja otpada. Udruženje „Tim 42“ kaže da nije najjasnije kako se u to uklapa i predstava za decu koja je predviđena kao jedna od aktivnosti, ako znamo da su korisnici usluga „Pijace“ vlasnici i korisnici tezgi.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare