LESKOVAC
Veliki broj građana se žali na loše funbkcionisanje gradskog i prigradskog prevvoza koji je dodeljen konzorcijumu od tri auto prevoznika.
Žalbe stižu uglavnom na ukidanje pojedinih linija i neefikasnu uslugu za koju građani plaćaju trostruko, preko godišnjeg izdvajanja iz budžeta, subvencionisanjem prevoza za takozvane privilegovane kategorije ali i plaćanjem preskupih karata u autobusu.
Takođe, građani nam se žale i da ne dobijaju informaciju o polascima koji su ukinuti pa satima čekaju na autobuskom stajalištu a autobus ne dolazi.
Na ovo je ukazivao i odbornik Nenad Mitrović (Za Leskovac – ZAJEDNO) na jednoj od sednica Skupština grada.
On smatra da ugovor sa koncesionarima vezan za prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju treba raskinuti. On je na sednici skupštine grada izneo takav predlog, naznačivši da se iz predloga budžeta za 2025 godinu vidi plan da se ugovorena obaveza grada redovno isplati.
„Ono što se takođe primećuje pored prevelikog broja prikazanih, a ne ostvarenih polazaka (na primer, Donje Brijanje planirano 32, a ima ih samo 15), ugovorena obaveza prevoznika bila je i uređenje autobuskih stajališta u periodu od šest meseci. Kako je predviđeni rok istekao postavlja se pitanje hoćemo li odmah naplatiti penale koncesionarima ili ćemo ćekati tri godine, kao što čekamo i Metroparking. Između ostalog, postavlja se i pitanje zbog čega najveća po teritoriji mesna zajednica nema u svom većem delu organizovan gradski prevoz? Konkretno, mislim na žitelje naselja Kumanluk i Moravske ulice. Učenici osnovnih škola, kojima je obezbeđen besplatan javni prevoz, nisu u mogućnosti da koriste isti.“
Na sednici Skupštine grada, održanoj sredinom aprila, rečeno je da će povereni posao kroz javno privratno partnerstvo “daje stabilnost kako Gradu Leskovcu za obavljanje ove komunalne delatnosti od strane privatnog partnera, tako i privatnom partneru za kvalitetnije i bolje ulaganje. Ovu delatnost će obavljati konzorcijum koji je sastavljen od firmi „Frenki komerc“, „Jugotrans“ i „Kanis“”.
Evo šta je tada rekao Andrija Antanasković, šef Odeljenja za komunalno-stambene poslove, saobraćaj i infrastrukturu.
„Ovaj koncesioni akt obuhvata 120 polazaka dnevno, 36 linija i ukupno 1.729.643 kilometara na godišnjem nivou sa mogućom varijacijom do 30%. Trajanje javno-privatnog partnerstva je 20 godina, što daje stabilnost kako Gradu Leskovcu za obavljanje ove komunalne delatnosti od strane privatnog partnera, tako i privatnom partneru za kvalitetnije i bolje ulaganje. Ovu delatnost će obavljati konzorcijum koji je sastavljen od firmi „Frenki komerc“, „Jugotrans“ i „Kanis“. Ova komunalna delatn ost će e obavljati sa euro 5 i euro 6 motorima koji su na gas. Sva vozila biće prilagođena i osobama sa posebnim potrebama. Vozila će biti praćena i GPS uređajima, koja će pokazivati u svakom trenutku gde se vozilo nalazi, da li i koliko kasni, a sve to će biti sankcionisano po ugovoru. Imamo i 13 povlašćenih kategorija putnika, koji neće plaćati prevoz”.
Skoro osam meseci kasnije stanje na terenu nije ni približno ovakvo.
Iako je rok za prilagođavanje ova tri auto prevoznika bio zvanično šest meseci jedino što građani vide na terenu je smanjen broj polazaka, kašnjenje autobusa i slično. Sa druge strane, gradske vlasti, koje su u obavezi da građanima obezbede i gradski prevoz, ne pokazuju nameru da rasinu ovaj ugovor.
Zanimljiv je i član ugovora u kome piše da ispitivanje zadovoljstva građana atobuskim prevozom vrše auto prevoznići koji će, posle. o tome da obaveste lokalnu vlast. KOja će d im poveruje na “majke mi, tako rekli građani” od čijeg novca se višestruko finasira i ovaj poslić vredan najmanje 170 miliona godišnje. Plus isplate iz budžeta za kategorije građana koji imaju pravo na “besplatan prevoz” a koji, zapravo, plaćaju svi kroz razne poreze. (kraj) LjS/SA