Edukacija o zmijama za Vranjance

VRANJE

Na gradskom šetalištu u Vranju, već drugu godinu zaredom, Komunalna policija grada i Udruženje za zaštitu gmizavaca i životne sredine „Poskok“ iz Vladičinog Hana organizuju edukacija na temu “Zmije Srbije”.

Interesovanje Vranjanaca za ovaj vid predavanja o gmizavcima bilo je veliko, a mnogo  je bilo i onih koji su želeli da se fotografišu sa neotrovnom zmijom, “popularnim”  Đoletom.

Predsednik Udruženja “Poskok” Vladica Stanković, strpljivo je građanima, svih uzrasta, objašnjavao koliko vrsta zmija ima u našoj prirodi. Najveće interesovanje pokazali su najmlađi, želeći da saznaju sve kako o otrovnim, tako i neotrovnim zmijama.

“Osnovno je da znamo koliko vrsta zmija ima u Srbiji. U prirodi se mogu naći 10 vrsta zmija, od kojih su tri otrovne, ostale ne. Belouška, Ribarica, Smukulja, Eskulapov smuk, Stepski smuk, Prugasti smuk i Šilac su bezopasne. Prugasti smuk i Šilac su jedinstvene vrste i ima ih samo u Pčinjskom kraju. Što se otrovnica tiče imamo Poskoka, kao najveću otrovnicu u Evropia, a tu su Šarka i Planinski šargan. Zmije su korisne zato što se hrane glodarima koji su prenosioci raznih bolesti, u farmaceutskoj industriji se koriste u proizvodnji lekova. Za najmlađe je posebno važno, da kada vide zmije, da ih ne dodiruju i da se sklanjaju”, ističe ovaj vrsni poznavalac zmija iz Vladičinog Hana.

Komunalna policija Vranja prva je u Srbiji krenula sa praksom hvatanja gmizavaca u gradskim sredinama, kaže načelnik Ivica Tašković.

“Pridružio nam se i Niš, a onda i Leskovac. Izlazimo u susret našim sugrađanima. Reagujemo po pozivu i to vrlo brzo u saradnji sa predsednikom Udruženja “Poskok”, intervenišemo tamo gde je potrebno. Edukaciju smo organizovali, zbog velikog interesovanja naših sugrađana, kako bi razbili neke predrasude, nepotreban strah i skrenuli im pažnju kako da se ponašaju u situacijama kada se nađu u blizini gmizavaca”, ističe Tašković.

On je ukazao na značaj ovakve edukacije, s obzirom da statistički podaci pokazuju da se zaključno sa 2018. godinom na teritoriji Pčinjskog okruga broj ujeda zmija smanjio za preko 40 odsto.

“U odnosu na prošlu, ove godine imamo veći broj intervencija u sa većim brojem uhvaćenih zmija, među kojima je bilo i otrovnica. U nekim intervencijama nailazili smo na četiri, pet zmija pa čak i na cela legla. Broj otrovnica je na svu sreću otprilike nekih 10 odsto“, zaključio je Tašković.

U našoj zemlji zmije su zaštićena vrsta i zabranjeno je njihovo uznemiravanje, ubijanje, ili uništavanje staništa.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare