NIŠ
Malo Nišlija zna da je Niš jedan od retkih gradova u svetu u čijoj se okolini nalaze ostaci svetski poznatih najstarijih naselja ljudi, ne samo na Balkanu već i u svetu, i da su počeci civilizacije nastajali upravo ovde na brdima i klisurama u najbližoj okolini Niša, saopštio je niški odbor Dveri.
” Još je manje turista moglo da obiđe lokalitete na kojima su nastajale naseobine iz eneolita, poput Humske čuke ili 30 hiljada godina staro paleolitsko naselje „Kremenac“ kraj sela Rujnik, a još manje su poznate i dostupne sićevačke pećine Mala i Velika Balanica gde su otkriveni ostaci hominina stari 500 hiljada godina , koji su najstariji ne samo u Evropi.
Umesto da se ovakva dragocena mesta, koja svedoče o svetski najstarijim korenima ljudske vrste i civilizacije na Balkanu čuvaju, urede i obeleže ili da se u Nišu napravi turistički „Park praistorije“ i ova, kao i sve prethodne vlasti nisu bile zainteresovane za ovu vrstu kulture sećanja, a još manje za ulaganja koje bi i Nišlijama i turistima pokazalo mesta najstarijih ljudskih staništa u Evropi , pa i u svetu.
Umesto toga, danas se na lokalitetu Kremenac, kraj Niša, jedinom lokalitetu u Srbiji koji se smatra naseljem iz donjeg paleolita (https://www.academia.edu/7328622/Kremenac_donjopaleolitsko_nalazi%C5%A1te_monografija_Arheolo%C5%A1ki_institut_Beograd_2013_1_178_903_4_632_497_11_ISBN_978_86_80093_85_7) umesto obeležja, mogu naći brojne divlje deponije.
Poznato je da Niš ima preko dve stotine divljih deponija, a da svako selo, pa i Rujnik, kraj koga se svetski poznato nalazište Kremenac nalazi, ima desetine divljih deponija. Deponije na arheološkim nalazištima govore i o vlasti koja na idućoj sednici Skupštine Grada, planira da iz Izmenama budžeta Grada izdvoji u narednoj godini 960 miliona dinara za Akva park, za „Terme Kulište“ 60 miliona dinara , dok za projekat tzv. „Virtuozne prezentacije višeslojnog kulturnog identiteta modernog Niša„ ma šta to značilo, planira da izdvoji 42 miliona dinara. Umesto očuvanja, čišćenja, obezbeđenja i dostojne prezentacije svetski poznatih lokaliteta, niška vlast nastavlja sa efemernim i kič projektima za koje nikoga od Nišlija nisu pitali. Jasno je da su ovi projekti kroz nameštene tendere i najpogodniji način za dobro poznatu praksu izvlačenje novca iz budžeta.
Ova sramota Niša i njegove vlasti na čelu sa gradonačelnicom Sotirovski, ne svedoči samo o nedostatku vizije razvoja Grada i njegovih turističkih, istorijskih i kulturnih potencijala , već i o potpunom kolapsu sistema upravljanja otpadom ali i pravne države uopšte. Ova katastrofalna situacija sa upravljanjem otpadom, najvišim cenama i najgorom uslugom, a sada i zbog najznačajnijih lokaliteta prekrivenih deponijama, Dveri Niš traže smenu gradonačelnice Sotirovski i v.d.direktora JKP „Medijana“ Ivana Mihajlovića.
Dveri Niš se zalažu za kulturu sećanja u kojoj bi se najpre očuvalo i Nišlijama i svetu pokazalo ono što Niš, kao malo gradova u svetu ima, kao što se zalažemo za direktnu demokratiju kroz lokalne referendume u kojima će konačno o razvoju Grada „Nišlije da se pitaju“”, navodi se u saopštenju Dveri iz Niša.