Drugo pilotiranje državne mature za srednjoškolce počinje 5. aprila

NIŠ

Drugo pilotiranje državne mature počinje 5. aprila, a u srednjim školama se uveliko pripremaju za taj posao.    Učenici će test iz srpskog jezika polagati u utorak, 5. aprila, matematiku u sredu, 6. aprila, opšteobrazovni predmet u četvrtak, 7. aprila, a u petak, 8. aprila teorijski deo stručnog ispita i umetnički ispit solfeđo i harmonija. Ispiti se svaki dan polažu od 12 do 15 časova.  Od 11.  do 15. aprila predviđeno je izvođenje praktičnih delova stručnih ispita.                                 

U drugom pilotiranju učestvuju državne i privatne srednje škole u četvorogodišnjem trajanju u celoj Srbiji. Pripreme za organizovanje probne državne mature su u toku. Testovi su već dostavljeni školskim uprava gde su ih preuzeli direktori srednjih škola.

                                „Dopremanje testova školama je urađeno po svim pravilima njihove zaštite sa maksimalnom preciznošću. Svi testovi su dtigli na vreme, a ima ih dosta jer se polaže više predmeta. Našoj školi je dostavljeno 243 testa koliko i imamo učenika u završnoj godini. Nalaze u specijalnim kkesama koje su zapešaćene i do početka probe državne mature oni su u  sefu škole“, objašnjava Miodrag Savić.

                                Test iz srpskog  i matematiku polagaće svi učenici četvrtog razreda svih gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji. Izuzetak što se tiče matematike su đaci koji su taj predmet imali jednu ili dve godine, a oni će kao drugi ispit birati jedan od predmeta sa liste opšteobrazovnih.

                               Kao treći ispit gimnazijalci će moći da biraju jedan od opšteobrazovnih predmeta, dok će za učenike stručnih škola to biti stručno-teorijski test.

                               „Kada se radi o izboru postoji lista premeta sa koje će učeniti birati predmet koji će polagati. Koji predmet će izabrati zavisi od njihovog afiniteta ali i od toga koji fakultet žele da upišu po okončanju srednje škole. Inače, osnovni cilj državne matura je da zameni prijemni ispit za upis na odabrani fakultet na način na koji je završni ispit u osnovnim školama zamenio prijemni za srdnje škole“, dodaje Savić.

                                Testovi za državnu maturu rade se pod šifrom, a biće dešifrirani posle pregledanja.Nakon toga se bodovi ili procenti pretvaraju u ocene.

                                 Pošto se učenici upoznaju sa rezultatima testiranja i ocenama koje su ostvarili, izjašnjavaju se da li žele da im se te ocene unesu u dnevnik, navodi se u dopisu školama.

                                „Učenicima koji to žele biće upisane ocene sa probnih testova za državnu maturu, ali to neće biti učinjeno ukoliko đaci to ne budu tražili ili ne žele zbog slabije urađenih testova. Na ovaj način želimo da motivišemo  učenike da što bolje urade testove na probnoj državnoj maturi, a trud se uvek nagrađuje“, dodaje Savić.

                                 Probni ispit državne mature organizuje se u školama uz poštovanje određene procedure. Ućenicima nije dozvoljeno prepisivanje, međusobno ne smeju da razgovaraju niti da svojim ponašenjem ometaju rad ostalih učenika.

                      Državnu maturu će prvi put polagati učenici koji su sada drugi razred srednje škole, na kraju školske 2023/24.godine. Rezultati tog ispita biće vrednovani pri upisu na visokoškolske ustanove, a u kojoj meri trebalo bi da bude poznato do početka iduće školske godine.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare