LESKOVAC
Na konferenciji za medije Grupe građana „Za Leskovac – ZAJEDNO“ odbornik Nenad Zdravković uputio je javno pitanje direktorki JKP „Vodovod“ koliko dana u proteklih šest meseci Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda nije radila?
„Pitao sam to i na samoj sednici skupštine, nisam dobio odgovor i mislim da ga je direktorka namerno izbegla. Po informacijama koje mi imamo, veliki broj dana je kada fabrika nije radila. Posedujemo i slike i snimke gde se ispušta voda u reku i vidi se da je ta voda neprečišćena. Zato zahtevamo da se građanima vrati novac po dva osnova. Prvi je da se izračuna broj dana kada Fabrika za preradu otpadnih voda nije radila i da se vidi koliko kubika je građanima naplaćeno, pa da se vrati naplaćeni iznos za uslugu koja nije izvršena. Drugi osnov za vraćanje novca je što je odluka o naplati iznosa za rad ove fabrike doneta 3. marta, a pojedinim građanima su isporučeni računi na kojima ime je naplaćena ova usluga i pre 3. marta. U suprotnom, mi ćemo tužiti „Vodovod“ zbog toga i dati primer građanima da i oni tako urade.“
Zdravković je citirao nalaz Državne revizorske institucija gde se kaže da su „direktni korisnici Grada Leskovca u 2022. godini bez osnova isplatili platu i socijalne doprinose na teret poslodavca direktoru jedinice za implementaciju projekta „Izgradnja centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda grada Leskovca i proširenja kanalizacijone mreže“ sa razdela Gradske uprave u iznosu od 1,41 miliona dinara, iako to radno mesto nije predviđeno propisima niti aktom o sistematizaciji. Direktor te jedinice je bila sadašnja direktorka „Vodovoda“. Zato ja i sumnjam da će ona zbog takvih isplata slušati sve što joj kažu i da će pokušati da prikrije sve nepravilnsoti koje se nalaze u tom postrojenju.“
Dejan Đorđević je govorio o izgradnji vodovodne mreže i povezivanju Palikuće i Gornje Jajine na istu.
„Ja sam o tome govorio u prošlom skupštinskom sazivu, kao odbornik, i naišli smo na razumevanje lokalne samouprave, odnosno JP „Urbanizam i izgradnja“ i gradonačelnika po tom pitanju. Radovi su tekli uobičajenom dinamikom, trenutno su radovi u završnoj fazi. Ali, kada sam direktorku „Vodovoda“ upitao kada će meštani Palikuće moći da očekuju da će moći da se priključe na vodovodnu mrežu, rekla da to ne zna, jer to radi JP „Urbanizam i izgradnja“. Menadžment „Vodovoda“ ne sagledava situaciju i mislim da se oni i ne trude da dobiju nove korisnike. Samo na osnovu priključaka za Palikuću i Gornju Jajinu, koji je enormno skup i iznosi 90.000 dinara, inkasiraće 22,5 miliona dinara. a gde je naplata utrošene vode koja nakon toga sledi… Na žalost, meštani nemaju drugi izbor, pa će morati da plati 90.000 ako žele pitku vodu. Ne može „Vodovod“ da svoju lošu materijalnu situaciju rešava preko subvencija od grada, nego neka priključi što više korisnika na vodovodnu mrežu.“
Na pitanje novinarke JUGpressa zašto se do Palikuće vodovodna mreža dovodi iz pravca Velikog Trnjana i kako će se premostiti reka, Đorđević je rekao da je i sam to pitao, te da se radi o tehničkom napajanju „prsten“ kako bi voda konstantno kružila ka Gornjoj Jajini i vraćala se u Trnjane.
„Tako se čuva kvalitet, neće biti stajaće vode. Što se tiče premošćavanja, ne znam kako će to biti rešeno. Ovih dana vidim da su tu postavljene neke cevi, tu je i mehanizacija…“ (kraj)IS/LJS