VRANJE
Akciji ,,ZAVRNI RUKAVE #12” odazvalo se svega petoro aktivista, koji su prikupili 14 vreća smeća zapremine po 100 litara. Čišćenje je obuhvatilo kej korita Vranjske reke, pristupačni deo oko Žutog mosta i kej oko mosta ispod Amama.
Iz Ekološkog ustanka iz Dragan Antić zahvalio se organizatorima i naglasio važnost očuvanja životne sredine.
„Čistili smo kej korita Vranjske reke od Belog mosta, pristupačni deo oko Žutog mosta i kej oko mosta ispod Amama. U čišćenju je, nažalost, učestvovalo samo pet ekoloških aktivista, što pokazuje svest građana Vranja o potrebi očuvanja sredine u kojoj žive“, naveo je Antić.
Najviše smeća prikupljeno je ispod mosta kod Amama, gde je, kako navode, stvorena velika divlja deponija.
„Gradonačelnik Slobodan Milenković može da ukloni ovu deponiju sa mape divljih deponija, ako se uopšte nalazila na toj mapi. Deponija se nalazi na 50 metara od kulturno-istorijskog spomenika Amam i na oko 300 metara od zgrade Opštine Vranje. Očigledno je da nikome do sada nije smetala. Kako bi se sprečilo ponovno stvaranje deponije, preporučujemo gradonačelniku da postavi kamere, kako bi komunalna milicija konačno počela da radi posao za koji je plaćena — praćenje i kažnjavanje nezakonitog odlaganja smeća“, rekao je Antić.
Iako je bilo planirano da se čišćenje nastavi do Gornje pijace, kiša i mali broj aktivista sprečili su dalje akcije.
„Smeće smo ostavili na dve lokacije — kod Žutog mosta i mosta ispod Amama. Kontaktirali smo JKP ‘Komrad’ putem mejla u petak, 27. septembra, i pozvali ih da se priključe akciji sa trimerima kako bi uredili delove keja koji su zarasli, ali niko nam se nije javio na broj telefona koji smo ostavili. Njihova je obaveza da pokupe vreće sa lokacija na kojima smo ih ostavili. Da li će to učiniti, ne znamo, jer očigledno odbijaju saradnju, s obzirom na to da se nisu javili ni na telefon ni na mejl“, navodi Antić.
Antić ističe i neodgovornost vlasti prema keju, ali i prema kulturnim spomenicima.
„Tabla na Žutom mostu iz 1840. godine, sa zapisom na turskom jeziku, zatrpana je zemljom i slobodno je nagriza zub vremena. Uspeli smo da uklonimo zemlju lopatom, ali upozoravamo gradske vlasti da su dužne da se staraju o kulturno-istorijskim znamenitostima, koje su u katastrofalnom stanju poslednjih decenija“, zaključuje Antić.
Akciju ,,Zavrni rukave #12” godinama sprovodi Udruženje građana ,,Eko straža” sa ciljem čišćenja određenih lokacija širom Srbije i podizanja svesti kod stanovništva o potrebi očuvanja životne sredine