LESKOVAC
U svom izveštaju o radu JP „Vodovoda“ u 2021. godini podnetim pred odbornicima Skupštine grada Leskovca direktor vog javnog preduzeća Staniša Ristić je rekao da smatra da je kvalitetno i odgovorno obavljena delatnost koju ovu firma ima.
„Voda koju smo isporučivali je bila u skladu sa pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće. Urađeno je kontrolisanje preko 30.000 uzoraka vode i svi su bili po svim parametrima u saglasnosti sa pravilnikom o ispravnosti. Imali smo 1500 havarija koje su gotovo sve otklonjene istog dana. Vršili smo i rekonstrukcije iz svojih sredstava, posebno u delovima gde smo imali česte kvarove na mreži. U 2021. godini smo ostvarili prihode u iznosu od 534.154.341,12 dinara, rashode od 533.816.092,14 dinara, te je ostvaren dobitak iznosio 338.248,98. Odlukom nadzornog odbora taj dobitak je uplaćen u budžet Grada Leskovca.“
Odbornik Dejan Đorđević (Grupa građana „Za Leskovac – Zajedno“) primećuje da je osnovni problem u poslovanju „Vodovoda“ zastarela mreža.
„Broj havarija se u poslednjih šest godina stalno povećava, a to se očekuje i u narednim godinama. S druge strane, opterećenje stiže i u povećanju cena sirovina, repromaterijala ili energenata koje ova firma koristi. Ubeđen sam da će zbog toga preduzeće biti u nezavidnoj finansijskoj situaciji. U planu o izmeni poslovanja za 2022. godinu se javlja stavka od sedam miliona za privatno obezbeđenje. Koliko znam imate svoju službu obezbeđenja, sada se prvi put javlja privatno obezbeđenje. Zašto je to sada potrebno, a imate svoje obezbeđenje, pritom nemate primedbe niti ste naveli da imate nekih problema u tom pogledu…“
Nebojša Cakić (Grupa građana „Za Leskovac – Zajedno“) pomenuo je problem sa akumulacijom Barje koji je pominjan u izveštajima i ticao se neočišćenih predbrana koje su ugrožavale sistem.
„Napisano je bilo da će biti očišćene četiri, a očišćene su dve, kao i da je trebalo izgraditi još predbrana. „Vodovod“ je precizno rekao da su nadležni za sprovođenje svih operacija na vodosistemu Barje „Srbijavode“. Oni nisu izgradili dovoljan broj predbrana, nisu očistili predbrane… Zato pitam odbornika Filipovića koji je bio član Nadzornog odbora „Srbijavode“, da li je nekad uopšte pitao zašto to nije urađeno ili kada će biti urađeno? Direktoru „Srbijavode“ smo dali Oktobarsku nagradu, pa pitam da li je zaslužio?“
Boban Lakićević (Jedinstvena Srbija) je pitao da li „silni milioni kojih ranije nije bilo, a sada stižu i ulažu se u vodosistem, su stigli zahvaljujući gradonačelnikovim dobrim i prijateljskim vezama sa direktorom ili tome što je Nenad Filipović u nadzorno, odbora JP „Srbijavode“?
„Meni je drago da taj novac dolazi i u laže se u sistem koji je neophodan za nas građane. Kamo sreće da imamo još takvih ljudi koji su između sebe prijatelji i mogu da daju novac i za druge projekte, bilo bi to idealno. Zato od mene imate pohvalu za ta ulaganja. Nije sve savršeno, uvek ima mana, ali se nadam da će do svake kuće i svakog doma stići priključak za vodu. Bavio sam se privatnim obezbeđenjem i mogu da kažem da sve institucije u svetu uzimaju privatno obezbeđenje, jer oni rade profesionalnije. Obezbeđenje je sada dužno da ide na obuku, polažu pet državnih ispita, pa je tek onda pitanje hoće li proći, odnosno dobiti licencu u policiji ili ne.“
Gradski većnik Andrija Atanacković kaže da je nekoliko puta obilazio predbrane i da je većina tih predbrana na teritoriji Pčinjskog okruga, što nama otežava čišćenje.
„Organizovano vodosnabdevanje je jedan od najboljih načina da čovek ima dovoljnu količinu kvalitetne vode. Naš „Vodovod“ krasi još jedna stvar, a to je da posluje pozitivno, iako ima dodatne izdatke za Centar za prečišćavanje otpadnih voda. Leskovčani, pored Nišlija, piju jednu od najkvalitetnijih voda u Srbiji. Voda u Srbiji je najjeftinija u Leskovcu, sa 76,99 dinara po metru kubnom, dok je, recimo u Subotici 160 dinara, u Zaječaru 91,2, Vlasotincu 86,45…“
Odgovarajući na postavljena pitanja direktor Staniša Ristić je rekao da su u planu za 2021. godinu planirane usluge za privatno obezbeđenje koje su se tada zvale agencijske usluge koje nisu realizovane i čija je realizacija nula dinara.
„Da pojasnim detaljnije da je Zakon o privatnom obezbeđenju možda nespretno tako nazvan. Legalan zakon koji je donela skupština Srbije i mnoge institucije u Srbiji uvodi privatno obezbeđenje. To su planirana sredstva od sedam miliona koja neće biti utrošena. Radi se o tome da smo mi imali preko 36 radnika uposlenih na obezbeđenju na više lokacija. Taj broj je prepolovljen, ali niko nije ostao bez posla, nego je taj broj smanjivan odlascima u penziju. Uveli smo privatno obezbeđenje na jednoj lokaciji. Na jednoj lokaciji vam treba 4-5 radnika za fizičko obezbeđenje. Radi se u tri smene, četverti radnik odmara, a zamislite da je na bolovanju ili godišnjem odmoru… Pa zaštitna oprema koja mu treba po zakonu… Kada angažujete privatno obezbeđenje imate tri radnika umesto pet, definisane su obaveze putem javnih nabavki, oni pedantno i odgovorno rade svoj posao.“