Za koga se priprema koncesija na gradski i prigradski prevoz u trajanju od 20 godina

LESKOVAC

Odbornici Grada Leskovca razmatrali su predlog Odluke o usvajanju Koncesionog akta za poveravanje obavljanja komunalne delatnosti linijskog prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju na teritoriji Grada Leskovca. Predlog je pojasnio Đorđe Belenzada, član stručnog tima za sprovođenje postupka javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije, koji je rekao da se radi o veoma kompleksnoj materiji.

„U ovom trenutku Grad Leskovac ima zaključene ugovore o javnom gradskom i prigradskom prevozu sa pet prevoznika. Grad je ušao u proces javno-privatnog partnerstva još 2018. godine, ali proces je imao zastoj tokom pandemije kovida. Rezultat tog procesa je ovaj predlog koncesije koji podrazumeva davanje javnog ugovora privatnom partneru na 20 godina. To je dug period, ali on treba da da garancije privatnom partneru sigurnost u povratu investicije. Karaktteristika ovog predloga je objedinjena mreža, za razliku od sada, gde imamo pet kategorija linija. Objedinjenu mrežu činiće 1,7 miliona kilometara podeljeno u dve grupe, gradske i prigradske linije. Ovaj predlog ima i naglašenu socijalnu komponentu, a povlastice u vidu besplatnog prevoza bi trebalo da imaju osobe sa invaliditetom i posebnim potrebama sa njihovim pratiocima, uposlenici srednjih i osnovnih škola, deca do srednješkolskog uzrasta, penzioneri sa penzijom do 35.000, socijalno ugrožene kategorije prema spisku nadležnih organa, trudnice, studenti sa prosekom preko 9, vukovci srednješkolci, roditelji sa tri ili više deteta, deca bez rodtielja i deca u hraniteljskim porodicama, ratni veterani, dobrovoljni davaoci krvi preko 50 puta, deca mlađa od 18 godina kojima je jedan roditelj preminuo i druge kategorije po odluci Gradske uprave Grada Leskovca. Iz budžeta se već izdvaja 100 miliona dinara sa različitih pozicija uglavnom po osnovu subvencionisanja, a ovaj koncesioni akt podrazumeva dodatnu investiciju od strane grada koja bi trevalo da obezbedi veći krug korisnika čij ebi troškove snosio grad. Takođe bi se obezbedio i kvalitetniji vid usluga prevoza, jer se predviđa postavljanje znatno višeg nivoa kvaliteta usluga tokom perioda realizacije. Republička komisija za javno-privatno partnerstvo je dala pozitivno mišljenje za ovaj predlog.“

Dragoljub Živković (Za Leskovac ZAJEDNO) smatra ovu tačku Dnevnog reda izuzetno važnom, s obzirom da se teritorija Leskovca prostire na preko 1000 kvadratnih kilometara i ima 144 naseljenih mesta.

„Od izuzetne je važnosti da sačuvamo stanovništvo u ruralnim predelima, kako se ne bi povlačili ka urbanim sredinama. Zato je važna organizacija gradskog i prigradskog saobraćaja. Ona je važna i sa aspekta energetike zaštite životne sredine. Ako imamo dobro uređen gradski saobraćaj, imaćemo manje automobila na ulicama, manje troškove i mnogostruke benefite. Iz ovog dokumenta može dosta da se vidi. Analizom dosadašnjeg rada uočeno je da su dosadašnji prevoznici najpre rešavali sopstveni problem ekonomičnosti rada i optimizacije iskorišćenosti voznog parka. Mi kao grad ih angažujemo, a oni prevashodno rešavaju svoje probleme. Da li je bilo nekih manjkavosti u ugovorima? Mi treba da brinemo o javnom interesu, a ne prevoznici koji su brinuli o svom interesu.“

Živković se osvrnuo i na pokrivenost područja stajalištima i njihovu opremljenost, rekavši da iz sopstvenog iskustva, primetio da u gradu nema nikakvog obeležja gde su stajališta, u koje vreme dolazi autobus.

„Kad je tako u centru grada, kako li je na periferiji, ili izvan grada… Šta je sa opremljenošću stajališta i ko će to da plati? Ovo je samo podloga za ugovor i molio bih da se jako puno pažnje poosveti tome. Privatnici štite svoje interese, ali nemojte da budemo njihovi robovi. Dvadeset godina je dug period, nećemo imati vremena da posle ispravljamo ugovor, ako sada napravimo obaveze gradu koje neće biti povoljne. Dalje, treba se voditi pažnja i o kvalitetu autobusa, nemoj da to budu neki „krševi“…“

MIrjana Perišić (Za Leskovac ZAJEDNO) apeluje da se manje papira troši na sednice, s obzirom da je samo materijal za ovu tačku dnevnog reda na gotovo 200 strana..

„Besmisleno je utrošiti ovoliki papir, nađimo neki drugi modus. Ovo su dva bitna dokumenta, a ja ne verujem da je neko sem profesora Živkovića to detaljno pročitao. Dostavite po jedan primerak svakoj odborničkoj grupi, a ukoliko oni imaju potrebe onda umnožite.“

Perišićeva je upitala i da li su predviđeni niskopodni autobusi zbog osoba sa invaliditetom, te kako sada funkcionišu povlašćene kategorije, s obzirom da neki prevoznici ne poštuju svoje obaveze?

Snežana Tasić Stojiljković (Srpska napredna stranka) smatra da je ovo napor da se učini pomak u funkcionisanju poslova od značaja za građane.

„Svedoci smo da je bilo dosta opravdanih pritužbi građana godinama unazada oko organizacije prevoza. Prevoznici koji su vršili usluge nisu imali angažmane sa gradom koji obezbeđuju jasnu kontrolu, gde pre svega mislim na kontrolu koja bi obezbedila interes grada, da se prevoz organizuje na adekvatan način i po pristupačnim cenama. Obrazloženje prevoznika je bilo da im se ne isplati da rade po kontrolisanim cenovnicima, znači da su gledali samo svoj interes, tako da sad imamo prilike da ovu delatnost uvedemo u adekvatnu formu koncesije sa mehanizmima koji obezbeđuju kontrolu i učestalost vršenja prevoza, kao i broja putnika sa potenciranjem na davanje subvencija određenim grupama građana koji su slabijeg imovnog stanja.“

Nenad Filipović (Jedinstvena Srbija) podeća da se u lokalnoj skupštini više puta govorilo o ovim problemima, a da je ovo dobra stvar i da će biti u interesu svih građana.

„Do sada se dešavalo da pojedina sela budu ponekad potpuno izolovana, bez ijednog polaska. Uočio sam u dokumentu i neke stvari na koje bih ukazao. Pitamo se koliko će građane to da košta, a uočio sam da se ovaj dokumet bazira na dve stvari. Pre svega je to pređena kilometraža, što je nekih 1,7 miliona kilometara na svim linijama, a drugi pokazatelj je cena goriva. Mi govorimo o periodu od 20 godina, a ne znamo šta će da bude, kakva će cena goriva biti. Sve se to menja, ali kilometraža je ista. Nekadašnji „Jugekspres“ je imao tzv. daljinar koji je beležio udaljenost i na bazi tih podataka mi danas radimo. Mi smo stalno govorili da je Vučje od Leskovca udaljeno 19 kilometara na osnovu tog daljinara, a kada idete kolima izađe 17, a po ovom izveštaju je 21. Zato bih apelovao da se obrati pažnja na ovu kilometražu.“

Filipović smatra da će problem biti i vozači, jer je danas teško naći vozača, ali i da je to problem javno-privatnog partnera.

„Mislim da je ovo jedan dobar korak kojim ćemo rešiti probleme u brzom vremenskom intervalu. Očekujem i da će partner iskoristiti modernu tehnologiju, kako bi i mi bili jedan od savremenijih gradova. Podsećam i da su kvalitetni putevi potrebni kako bi se ljudi vraćali ili ne bi odlazili sa sela u grad.“

Dragan Savić (samostalni odbornik) smatra da je materijal teško razumljiv i da je odustao na pola čitanja zbog toga, a veoma je uporan u čitanju i praćenju materijala.

„Terminologija je verovatno stručna, ali nije nešto što odbornici mogu da razumeju i da se lakše izjasne po tom pitanju. Ono što me je pokolebalo i nateralo da sumnjam u kvalitet svega ovoga je što se opet javlja čovek koji nam daje mišljenje o tome, a pritom je konobar. Tako nam je i pre četiri godine taj Dragan Stevanović davao mišljenje oko led rasvete? Da li niste mogli da nađete nekog stručnijeg od gospodina Stevanovića? Inače, u mišljenju koje je dostavila Vlada Srbije se kaže u tački 2. da davanje mišljenja od strane Komisije za javno-privatni partnerstvo ne podrazumeva odgovornost komisije za procenu isplativosti predloženog pravnog posla, za dalju realizaciju predloga koncesionog akta, kao ni za eventualne sporove i štetne posledice koje nastanu iz te realizacije, za koje je uvek odgovorno javno telo koje je javni partner u javnom ugovoru, u skladu sa zakonom. Ja ne znam šta to znači… Od njih očekujemo da kažu da je nešto dobro, da će garantovati da će nešto biti dobro.“ (kraj) IS/ LJS

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Miodrag
Miodrag
1 godina pre

Nije valjda da će prevoz biti besplatan? Kao u BG, i da imamo autobus na 5 minuta?
Na žalost, čak ni to neće zadržati ljude na selima, jer je toliko toga što ih tera.
Niko ne obraća pažnju na to da su seljaci satrli stoćni fond, a to povlači i to da će pašnjaci postati šume, a i livade. Popriličan broj njiva oko reka, u ravnici se već sada ne ore, a biće ih mnogo više. Voćari masovno napuštaju višnjike, zasade krušaka, jabuka, …
I, nikoga nije briga.
Žalosno da tužnjie ne može biti.