Više od 40 Srba traži da istupi iz Kosovskih snaga bezbednosti

PRIŠTINA

Više od 40 srpskih pripadnika Kosovskih snaga bezbednosti od 137 koliko ih je ukupno, uputilo je do sada zahteve da istupi iz ove bezbednosne kosovske formacije, potvrdio je danas Ministar Kosovskih bezbednosnih snaga Rustem Beriša na konferenciji za novinare koju je održao upravo povodom podnetih zahteva pripadnika srpske zajednice.

Kako RTK2 izveštava sa ove konferencije, on je potvrdio da se nalaze pod pritiskom zvaničnog Beograda, te „ucenjivanja i pretnje“ srpskim članovima da napuste KBS ocenio neprihvatljivim i istakao da se time krše osnovna ljudska prava.

„Pripadnici srpske zajednice su bili veoma dobro integrisani na nivou njihovih odgovornosti i dužnosti. Ove ucene i pretnje su neprihvatljive, time se krše osnovna ljudska prava,“ rekao je Beriša naglasivši otvorenost KBS za sve etničke zajednice na Kosovu.

‘‘O zahtevima za napuštanje srpskih pripadnika KBS-a odlučivaće se na osnovu standardnih operativnih procedura koje su predviđene za svakog člana KBS-a, u rokovima predviđenim zakonima i propisima koji su na snazi. KBS procenjuje da su ovi zahtevi  rezultat namernih napada, kako bi se potkopao napredak i postignuća KBS-a. KBS biće otvorene za sve zajednice koje žive na Kosovu i biće uvek u službi svojih građana. Verujem da će biti popunjavanja novih radnih mesta pripadnicima srpske zajednice,’’ izjavio je Beriša.

Istovremeno, „KBS nastavlja svoju misiju transformacije KBS-a u oružane  snage Kosova  kao odbrambene snage,“ tvrdi ministar Kosovskih bezbednosnih snaga.

Prethodno je zamenik ministra KBS Agim Čeku rekao da će se zahtevi za „demobilizaciju“ ili „raskid ugovora“ razmatrati u roku od šest meseci.

Prve vesti o kolektivnom napuštanju Srba stigle su početkom jula kada je osam srpskih pripadnika KBS zatražilo „demobilizaciju“ ili „raskid ugovora“ sa KBS, za koje se ispostavilo da su iz gnjilanskog kraja i da su već godinama u ovoj formaciji, ali da su, prema pisanju kosovskih medija, naveli da su na to bili primorani. Za Radio Slobodna Evropa svedočio je i jedan neimenovani pripadnik ove formacije.

KBS je, prema izveštaju od prošle godine, imao ukupno 247 pripadnika iz redova nevećinskih zajednica a te iste godine se broj srpskih pripadnika sa Severa povećao, kada je 63 primljeno u ovu kosovsku formaciju.

Za transformaciju KBS u „Vojsku Kosova“ potreban je dvotrećinski glas manjinskih poslanika od dvotrećinskog skupštinskog glasa.

Da su ovi kosovski Srbi pod pritiskom, potvrdio je i Marko Đurić, ali pritisak po njemu, dolazi sa druge strane i sa drugim razlogom:

Srbi na Kosovu poslednjih dana izloženi su velikim pritiscima koji nisu slučajni, već imaju za cilj da oslabe pregovaračku poziciju Beograda, Beta je prenela njegovu najnoviju izjavu u vezi sa ovom temom.

„Nema mira za Srbe. Ponosim se time što se mi u takvim uslovima i pod pritiscima protivimo formiranju takozvane vojske Kosova,“ kaže direktor Kancelarije za KiM.

Pozvao je još jednom „sve Srbe s Kosova da ne učestvuju u toj formaciji, jer bi isključivo služila za potpirivanje sukoba“:

‘’Sa ponosom ističem da smo protiv kosovske vojske i ja i predsednik Aleksandar Vučić i vlada i pozivam sve Srbe na KiM da ne učestvuju u toj formaciji, jer bi ona isključivo služila za potpirivanje sukoba. Srbi na KiM se nalaze pod velikim pritiscima, a napadi koji su u poslednje vreme učestali nisu slučajni i imaju za cilj da otežaju ukupan položaj Srba da bi pregovaračka pozicija Srbije bila slabija.’’

Tema o aktuelnom kolektivnom istupanju Srba iz KBS se kao trenutno glavna politička tema za javnost, a na relaciji zvanični Beograd-Priština, tako prebacila i na medije, o čemu naročito fokusirano ovih dana pišu i izveštavaju i tabloidi.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare