LESKOVAC
Tekstovi pesama danas ne liče na pesme Šantića, uz pomoć kojih su se mladići udvarali devojkama, sada su devojke u pesmama opisane isključivo kao seksualni objekti koji priželjkuju partnera sa velikim novčanikom i skupocenim automobilom.
Trendove u muzici diktiraju često ljudi koji su izašli iz zatvora, koji nemaju mnogo toga za uzor da ponude, pa su takvi i tekstovi koje pišu, baziraju se na kriminalu, na markama skupih automobila, satova, na markiranoj garderobi, noćnim provodima, konzumiranju skupih pića i droga. U njihovim spotovima glavni akteri su polunage devojke, koje privlače paznju muškom delu publike, željne publiciteta i novca, koje izgledaju gotovo identično, sa izraženim atributima, koji su obično nadograđeni, sa lažnim trepavicama i noktima.
Sve to stvara trend kod devojaka jer žele da izgledaju što lepše i privlačnije muškarcima, pa je danas retko koja devojka prirodna i nema urađene veštačke nokte, pa i trepavice. Momci teže ka alkoholu, a alkohol stimuliše agresivno ponašanje pa često dolazi do tuča u kafićima i diskotekama.
“Mlada populacija zbog težnje za prihvatanjem, svoj muzički ukus prilagođava ukusu vršnjaka. Osobe koje se razvijaju temeljnim obrazovanjem, temeljno pristupaju i muzici koju će odabrati za svoje uživanje, dok je mladim osobama koje se ne kreću skalom temeljnog obrazovanja, muzika isključivo zabava i to ona brza “instant” zabava. U odnosu na naše obrazovanje, kulturu, porodične izgrađene vrednosti, formiramo i svoj muzički ukus”, rekla je profesorka muzičke kulture Slobodanka Kiselica za iSerbia.
O osećanjima na našim prostorima pevaju retki, kao što su Aleksandra Radović, Jelena Tomašević, Sergej Ćetković, Željko Joksimović i drugi. Gotovo da su iščezle pesme o ljubavi poput “Strepnje” Desanke Maksimović, sada retko ko smatra da je sreća lepa samo dok se čeka, već žele da, poput svih, što pre nađu partnera.
Jovana Stošić