VLASOTINCE
Na poslednjoj ovogodišnjoj, 7.po redu sednici Skupštine opštine Vlasotince, u prvom radnom danu, usvojen je budžet većinom glasova odbornika iz vladajuće većine za 2025.godini. Budžet se sastoji od prihoda i primanja u iznosu od 1.219.898.397 dinara, rashoda i izdataka od 1.298.800.699 dinara i planira se budžetski deficit u iznosu od 78.902.302 dinara. Prihodi su planirani u skladu sa Uputstvom Ministarstva finansije koje je revidrano 25.10.2024.godine, i to na taj način što je izvršenje prihoda za period januar – septembar 2024.godine i projekcija izvršenja do kraja godine, uvećano za 7,5 %, koliko inače iznosi nominalni rast DBP.
,Struktura prihoda opredeljena je na sledeći način:
- Poreski prihodi se planiraju u iznosu od 787.223.656 dinara.
- Donacije i pomoći međunarodnih organizacija planira se u iznosu od 6.765.000 dinara
- Transferna sredstva planiraju se u iznosu od 378.367.741 dinara
- Dugi prihodi i naknade planiraju se u iznosu od 46.750.000 dinara
- Primanja od nepokretnosti planiraju s u iznosu od 777.000 dinara
- Preneta sredstva iz predhodne godine planiraju se u iznosu od 97.902.302 dinara
Predsednik opštine Vlasotince Bratislav Petrović, govoreći o predloženom budžetu, rekao je da je on realan i urađen u skladu i na način kako je to zakonom i predviđeno, a da su sredstva planirana za infrastrukturne projekte, kao i završetak već započetih projekata, zatim za osnovno i srednje obrazovanje, poljopivredu, zdravstvo, kulturu, za porodilje, sedišta za malu decu, maturante, zatim za udružea građana, mesne zajednice, kao i za udruženja građana.
Po običaju najviše zamerki za mnogo toga što je dolazilo od strane vladajuće većine imali su u prvom redu trojica opozicionih odbornika sa Izborne liste ,,Dr Spasić” i to advokat Dragan Jović, Bojan Petrović i dr Dragan Spasić.Iz proceduralnih razloga, kako je rečeno, u dnevni red nije uvršćena inicijativa odbornika Saše Savića, da se 20 od 30 miliona predviđenih za grebani asfalt preusmere za nabavku udžbenika za učenike osnovnih škola.
Zamenik predsednika opštine Vladimir Kocić je rekao da je za takvu vrstu nabavke potreban iznos od 31 milion dinara i da će se tako nešto realizovati kada se za to stvore potrebni uslovi.
Predsednik opštine Bratislav Petrović najčešće je morao da se pojavljuje za govornicom kako bi oponirao onima koji su imali određenih primedbi na rad pojedinih službi iz opštinske uprave. - U planu je da se uradi prva faza dogradnje vrtića Kolibri, rekonstrukcija Galerije na keju, kao i određeni projekti za bezbednost u saobraćaju, da se nastavi sa uređenjem puteva i ulica – rekao je između ostalog predsednik Petrović.
Bojan Petrović, opozicini odbornik za nedostatak finansijskih sredstava rekao je da su tome doprineli i pojedinci iz samog vrha vladajuće većine. - Imam saznanje da su i pojedinci iz redova naprednjaka tužili i naplatili nadoknadu za eksproprijaciju imovine, a kad već želite da saznate njihova imena, evo reći ću. To je bio vaš dojučerašnji većnik Zoran Miljković, a imam saznanja da je od tih takvih i jedna osoba iz bliže rodbine predsednika opštine – na šta je reagovao predsedavajući sednice Zoran Stamenković da se ne može govoriti kada su u pitanju imena članova porodice.
Momčilo Ignjatović poslednji put je, na ovoj sednici, imao priliku da govori kao VD direktora Centra za socijalni rad za opštine Vlasotince i Crna Trava pošto je postao penzioner a na njegovo direktorsko mesto imenovan je Perica Savić diplomirani ekonomista. Na početku sednice potvrđeni su mandati odbornka Lidiji Stanković i Vladimiru Đikiću sa Izborne liste Aleeksandar Vučić – Vlasotince ne sme da stane, umesto Sanje Stojiljković i Radeta Jovića, koji su do ove sednice sedeli i odborničkim klupama vlasotinačkog lokalnog parlamenta.
Nastavak drugog dela sednice predviđen je za utorak, 24 decembra sa početkom u 12 časova.(kraj) VS/LJS