VRANJE
Parlament privrednika u proširenom sastavu Regionalne privredne komore Jablaničkog i Pčinjskog okruga održao je u Vranju, u petak, na kome se razgovaralo o ulozi menadžmenta u upravljanju resursima. Domaćin skupa bila je kompanija British American Tobacco, čiji predstavnici su istakli značaj same teme kroz konkretna iskustva u poslovanju, rezultate istraživanja o zadovoljstvu zaposlenih, ali i izazove prilikom zapošljavanja.
„Ljudski faktor je postao najkritičniji faktor u našoj industriji, a ne tehnologija, prirodni resursi ili čak finansijski kapital. Talenat je jedan od neophodnih elemenata konkurentne prednosti“, ocenila je menadžerka za ljudske resurse kompanije BAT Jelena Aleksić.
Ona je dodala da upravo iz tog razloga BAT najveću pažnju posvećuje talentu kao imperativu.
U skladu sa tim, Aleksić je napomenula da BAT sprovodi globalne anonimne ankete ispitivanja zaposlenih na svake dve godine, na osnovu kojih dolazi do rezultata analiza zadovoljstva zaposlenih uslovima rada i identifikacije oblasti za poboljšanje, a na osnovu toga i kreira akcioni plan. Rezultati takvog poslovanja, društvena odgovornost i briga o talentima neki su od činilaca zbog kojih je ta kompanija od strane državnih organa i lokalne zajednice prepoznata kao poželjan poslodavac.
Dekan Beogradske bankarske akademije prof. dr Dejan Erić održao je predavanje o ulozi menadžmenta u upravljanju resursima.
Neke od tema o kojima se govorilo su i neophodnost upravljanja resursima kojima jedna kompanija raspolaže, značaj pravovremenog donošenja strateških i operativnih odluka, uloga menadžmenta, ali i znanja i veštine koje čine dobrog menadžera.
Sastanku su prisustvovali direktor Regionalne privredne komore Jablaničkog i Pčinjskog okruga Goran Jović i predsednik Parlamenta privrednika i generalni direktor Kompanije „Simpo“ Slađan Disić.
Učesnici skupa obišli su potom proizvodne pogone BAT-a u Vranju gde su se upoznali sa funkcionisanjem proizvodnog procesa.
Kompanija British American Tobacco je prisutna u Srbiji od 1996. godine, a privatizacijom Duvanske industrije Vranje 2003. godine je postala jedan od pionira stranih direktnih investicija i najveći britanski investitor u Srbiji. BAT je direktno investirao više od 220 miliona evra u Srbiji, dok je od 2003. godine u budžet Republike Srbije kroz poreze uplatio preko 2 milijarde evra.