BEOGRAD
Organizacija Ministarstvo prostora predstavila je Izveštaj o učešću građana u procesima urbanističkog planiranja u 2021. godini, prema kojem učešće javnosti u urbanističkom planiranju jedva prelazi zakonski minimum i to, kako je ocenjeno, zahvaljujući naporima građana da uz brojne opstrukcije ipak ostvare to pravo.
Izveštaj je rezultat analiziranja različitih faza procesa izrade 109 prostornih i urbanističkih planova koji su u tom periodu bili izloženi javnosti, rečeno je na predstavljanju istraživanja u Medija centru.
Ministarstvo prostora podsetilo je da se tokom 2021. odlučivalo o Planu generalne regulacije Beograda i Prostornom planu Srbije, kao i o urbanističkim planovima koji su se ticali izgradnje Nacionalnog stadiona, Linijskog parka, Metroa, Srpsko-kineskog industrijskog parka, objekata na klizištu na Banjičkom vencu, kao i urbanizacije parka “Mitićeva rupa”, zamene objekta ALTA banke u Bloku 32 i komercijalnog centra u Bloku 8 na uglu Bulevara Mihajla Pupina i Goce Delčeva, kao i utrostručavanja površine komercijalnih sadržaja na Zelenom vencu.
Kako je navela Iva Čukić, prosečna ostvarena participacija građana iznosi svega trećinu, što je nešto veći rezultat od zakonski predviđenog minimuma.
Najveći stepen participacije građana ostvaren je tokom javnih i ranih javnih uvida, kroz podnošenje primedbi i učešće na javnim raspravama.
Od četiri ispitane faze u proceduri izrade planova, najniži stepen participacije je ostvaren prilikom donošenja odluke, samo 19 odsto i samog plana 28 odsto.
Ovi podaci govore da najveći prostor za unapređenje participacije predstavlja priprema i donošenje odluke o izradi plana, koja se u najvećoj meri obavlja “iza zatvorenih vrata” i bez konstruktivnog učešća građana i šire javnosti, stoji u saopštenju.
Primećeno je da je gradska uprava u zanemarljivom broju slučajeva prelazila zakonski minimum participacije u vidu trajanja javnog uvida i obaveštavanja građana o tome, te da su i neretko pribegavali raznim načinima da to i izbegnu – postavljanjem javnih uvida tokom praznika i javnih rasprava tokom godišnjih odmora.
Uprkos tome, podaci o pokušaju učešća građana u urbanističkom planiranju govore da je javnost i te kako zainteresovana za ovu temu, ali i da je jedini način na koji to mogu da urade, slanjem primedbi, potpuno obesmišljen time što se one mahom odbijaju bez jasne argumentacije, ukazalo je Ministarstvo prostora