Učenici OŠ ,,Bubanjski heroji“ iz Niša o delu i značaju Svetog Save za Srbe

NIŠ

Učenici OŠ ,,Bubanjski heroji“ iz Niša priredili su zajedno sa svojim profesorima Đorđem Bojanićem, profesorom istorije i veroučiteljem đakonom Dejanom Jovanovićem kratku video priču na temu Delo i značaj Svetog Save za Srbe.

 “U doba Kovid zaraze, odlučili smo se za ovaj vid prikaza dela i značaja Svetog Save koji će svi učenici OŠ ,,Bubanjski heroji“ pogledati 27.januara preko jutjuba.U ovom kratkom dokumentarcu o našem Svetom Savi, čućemo da je on naša najznačajnija istorijska ličnost. Danas mnoge institucije, škole, ulice nose njegovo Sveto ime, današnji Srbi, podižu mu mnogobrojne zadužbine na svim kontinentima gde ih je sudbina rasejala. Savu ni turski dželati nisu mogli da otrgnu iz svesti, mestimično im je uspevalo ali se uvek vraćao u svest srpskog roda i dizao se iz smetlišta istorije. Srećom danas nije tako, zato ga moramo čuvati da nam ga ponovo ne otrgnu”, kaže profesor Đorđe Bojanić.

                       Sveti Sava, pored srpskog jezika je pečat srpskog roda, to su dva naša temelja.

                        “U dokumentarnom filmu smo uvrstili i deo koji su snimili bivši učenici naše škole o Krmčiji. Oni govore o jednom od najznačajnijih ruskih naučnika koji je živeo i stvarao u Srbiji, a bio je pradeda našeg poznatog tenisera Viktora Troickog, Sergije Viktorovič Troicki i o Krmčiji, o kome se vrlo malo zna”, priča Đorđe Bojanić.

                          Zakonopravilom Srbija je dobila „kodeks čvrstog pravnog poretka i postala pravna država“ na osnovama grčko-rimskog prava u njegovoj vizantijskoj redakciji. To je Prvi srpski ustav, koji ima neopisiv značaj za nas Srbe i bio je uzor i osnova za izradu Dušanovog zakonika, jednog od najnaprednijih srednjevekovnih zakonika, ne samo za Srbe već i za sve pravoslavne narode, priča đakon Dejan Jovanović.

                         ,,Ovim zbornikom, u koji je ugrađeno bogato nasleđe grčko-rimskog prava, pravno je uređena Srpska Crkva i država, zahvaljujući čemu Srbija, već na početku XIII veka, dobija kodeks čvrstog pravnog poretka i postaje pravna država. Sveti Sava je na taj način više no bilo čim drugim učinio Srbiju zemljom evropske i hrišćanske civilizacije. Original Zakonopravila dugo je čuvan u manastiru Žiča, ali je odatle nestao oko 1253. godine kada su Bugari poharali Žiču. Nakon toga original nije pronađen“, kaće Đorđe Bojanić.

                        Najstariji sačuvani prepis Zakonopravila Svetog Save nastao oko 1262.god. Vekovima je čuvan u manastiru Svetih Arhangela u Ilovcu na Prevlaci, tadašnja Zetska eparhija, i to sve dok tokom Drugog svetskog rata nije ukraden od strane ustaša i odnešen, prenosi Đorđe Bojanić.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare