BOJNIK
U selu Pridvorica u opštini Bojnik , proizvodjači jagoda su obustavili predaju otkupljivaču , firmi “Nektar” nezadovoljni otkupnom cenom.
Ivica Pujić kaže da su prekinuli otkup jer su nezadovoljni akontnom cenom jagode koja iznosi 50 dinara.
“Naši trenutni troškovu su 60 dinara. Što kažu ljudi, na 50 dinara nemamo ni za konopac da se obesimo. Pogledajte iza mene, sve su ovo mladi ljudi starosti 20-25 godina koji su na selo ostali sa namerom da se bave poljoprivredom. Da pitamo sad zašto i zbog čega su ostali”, rekao je Pujić.
On kaže da nervoza i neizvesnost vlada među ljudima.
“Ja sam dao vagon jagoda za 200.000 dinara. Šta su 200.000 dinara, kad pokrijem sve troškove nemam ni za sladoled da dam detetu da kupi! Nemam da isfinansiram proizvodnju do kraja. Cena bi morala da bude 100 dinara“, smatra on.
Dodaje da je trenutno „lov u mutnom“.
„Na kraju niko ne zna šta će biti sa ovom cenom.“.
Kaže da su dobijali i druge ponude, veću cenu
„ Nude 70 dinara, sa prevozom 75 Doljevac. Nuđeno je i 90 dinara u Prokuplju, ali mi smo ostali verni Nektaru, ali izgleda da će na kraju Nektar da nas izigra“, objašnjava Pujić.
Kaže da je on sam osam godina jagode davao drugom otkupljivaču ali je „Nektar“ prošle godine bio „pošten“ i zato ove godine stotinak proizvodjača njima daje jagode.
Dva-tri vagona jagoda dnevno izlazi iz Pridvorice. Meštani kažu da je najveći proizvodjač jagoda na jugu Srbije trenutno Pusta reka i da imaju i najkvalitetniju robu.
Radnik na branju jagoda košta 30 dinara po kilogramu, što ukjljučuje prevoz, piće, hranu . Kažu da neko plaća možda I više.
Milorad Stanković kaže da da pod hitno mora da se nadje realna cena da bi se nastavila berba jagoda.
„ Mi sa ovom cenom propadamo, nemamo ni ljude da finansiramo. Pod jagodom imam jedan hektar, a ranije je bilo drugačije. Bila je skuplja cena, a radnici su bili jeftiniji. Sad je sve poskupelo, i hrana, tako da uopšte nemamo računa da se time bavimo“, laže stanković.
U Pridvorici nisu sigurni da li će i koliko će im „Nektar „ platiti preko tih 50 dinara.
Stanko Marković kaže da je sve „kao u magli“.
„Ovo je akontna cena, mi znamo šta je akontacija, ali šta ako posle akontne cene naš otkupljivač kaže mi možemo vama da damo još dinar-dva? Šta ja dalje da radim? Mi tražimo da oni izađu sa realnom cenom, da narod zna da li da ide i da dalje bere ili da to ostavimo na njivu. Sa ovom cenom mi polako već ulazimo u dugove. Radnici i troškovi proizvodnje nas koštaju oko 50-60 dinara za kilogram jagode. 30 dinara jagoda, okopavanje, hemija, pa čak i hemiju nam, koliko ja vidim, naduvavaju sa kamatom“, objašnjava on.
Smatra da država ne može da se drži po strani .
“ Kako može država pre žetve da reši koliko košta pšenica? Ovde državu ništa ne interesuje. Mi dajemo i višnju i malinu i u sve to se država ne meša i ne utiče na to, a kad je žitarica u pitanju država određuje cenu. To je hladnjača, to su hladnjačari, pa batalite nas više, daj jednom izađite sa realnom cenom, neka bude 30, 50, 100 dinara, ali da se ne pojavljuju nakupci, tajkuni, ovi ili oni“, ogorčen je Stanković.
Magacioner Nenad Stojković , koji otkupljuje jagode, kaže da „ kupuju sirovinu po tržišnoj ceni“ . Koja će tržišna cena biti ja ne znam niti mogu da dam neku preciznu informaciju. Ali , 50 dinara sigurno neće biti. Možda će biti 55, možda i 60…Prošle godine svi smo radili otkup na istom principu, cena je bila određena i na kraju se odredi neka korektna cena i na toj osnovi se plati”, kaže Stojković.
Proizvodjači nezadovoljno pitaju ko odredjuje cenu.
“ Svaki otkupljivač ima svoju cenu. Mi ne možemo da menjamo cenu svakog dana. Mi smo od početka otkupa bili ovde, kad niko nije bio. Sad kad je kvalitetna sirovina svi mogu da plaćaju, se pojavljuju, da kupuju po nekoj ceni koju određuju, a kad je loša sirovina svi se sklone. Znači, ne možemo mi za sve njih i u ime njih da odlučujemo“, kaže Stojković.
Ja živim živim u gradu, došao sam na selo da radim, za decu i unučiće. Oni me vraćaju da kradem ili da švercujem ili prodajem drogu, kaže Bratislav Ljubenović.
“Oni me teraju da radim nešto loše. Imaću preko dva vagona jagoda i šta da radim? Ako sad ne bude ispoštovao nikad neće da otkupi! 300 dinara da da sledeće godine, daću je po 50 dinara, ali Nektaru neću da je prodam. I ne samo ja, nego svi, ogorčen je Ljubenović.