NIŠ
Grad Niš je dobio Jedinstveno upravno mesto (JUM) za građane u ulici Nikole Pašića 24 koje će doprineti da se skrati vreme čekanja na potrebne dokumente, a koje je svečano otvoreno. Tim povodom JUM je obišla i gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski sa saradnicima.
„Kao Grad se modernizujemo u svakom smislu te reči. Možda je svaka novina teško prihvatljiva ali mislim da će Jedinstveno upravno mesto građanima puno značiti jer će na taj način i skratiti vreme i uštedeti novac prilikom dobijanja dokumenata koji su im potrebni. Sada će sugrađani na jednom mestu dobiti više usluga od strane gradskih uprava a ono što je najvažnije na ovaj način se pokazala i dobra saradnja Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu jer kada je Grad kazao da želi JUM oni su dali zeleno svetlo“, kazala je gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
U saradnji sa Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave otvaranjem JUM građani će štedeti novac, a redovi neće biti dugi, dodala je gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
Prema rečima Marine Janković, v.d. načelnika Gradske uprave za organe grada i građanska stanja, JUM ne bi bilo bez podrške Grada Niša i gradonačaelnice Dragane Sotirovski koja je prepoznala važnost elektronske uprave u gradskom sistemu. Zahvaljujući podršci Grada i Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu JUM je otvoreno. Ministarstvo je za to opredelilo 5, a Grad Niš je podržao projekat sa 4 miliona dinara.
„Građani će na info pultu moći da se informišu, to mogu i elektronskim putem, o svim administrativnim postupcima Grada Niša. Postoji i šalter za dvofaktorsku identifikaciju gde građani putem mobilne aplikacije mogu da dođu do svih usluga na republičkom nivou na portalu elektronske uprave. Ovde će raditi i matičari, Uprava za društvene delatnosti gde će pružati čitav spektar usluga na planu socijalne zaštite, usluge u elektronskom obliku pružaće i lokalna poreska administracija. Bitan je i sistem za upravljanje redovima čekanja jer će građani na licu mesta dobiti tiket i vreme čekanja. To isto će moći da urade i preko interneta ili SMS aplikacije kako bi građani znali kada da dođu po određenu dokumentaciju. Postoji i pult za lica sa invaliditetom“, kazala je Janković.
Na Jedinstvenom upravnom mestu ima 14 šaltera, a radno vreme je od 7,30 do 15,30 sati. Službenici su prošli odgovarajuću obuku kako bi građanima pružili precizne informacije ili im izdaju potreban dokument. Šalterski radnici su u službenim uniformama što ih čini prepoznatljivim.
Moderne šaltere u JUM imaće Gradska uprava za organe Grada i građanska stanja, Gradska uprava za društvene delatnosti i Gradska uprava za finansije.
„Sada umesto jednog šaltera na mestu gde je sada JUM imamo tri gde će naši građani moći na efikasniji, jednostavniji i brži način da dobiju sve potrebne informacije koje se tiču poreza na imovinu, lokalnih komunalnih taksi, naknada i svega što je u delokrugu rada lokalne poreske administracije“, istakla je Nina Ilić, v.d. nalenika Uprave za finansije.
Na Jedinstvenom upravnom mestu ima 14 šaltera, a radno vreme je od 7,30 do 15,30 sati. Službenici su prošli odgovarajuću obuku kako bi građanima pružili precizne informacije ili im izdaju potreban dokument. Šalterski radnici su u službenim uniformama što ih čini prepoznatljivim, kazala je Jelena Cvetković, rukovodilac Sektora za informatičko komunikacione tehnologije.