U Nišu se smanjuje broj zaposlenih za 2.486 osoba

NIŠ

 

Ove godine broj izvršilaca u jedinicama lokalne samouprave biće smanjen. – rekao je juče u Nišu ministar državne uprave I lokalne samouprave Branko Ružić , na sastanku sa načelnicima 29 upravnih okruga .

Do kraja 2018. godine  broj izvršilaca u jedinicama lokalne samouprave u Srbiji trebalo bi da bude 100.700. Pre četiri godine bilo ih je 123.700

„Nalazimo se u godinama fiskalne konsolidacije. U nekim sektorima imamo višak, ali negde i manjak zaposlenih. Zbog odlazaka u penziju u pojedinim inspekcijskim službama imamo manjak inspektora”.

“Ove, a naročito iduće godine prelazimo na novi model, reorganizaciju I optimizaciju , što bi značilo da ćemo praktično tamo gde imamo manjak u određenim sektorima taj manjak popunjavati onim ljudima iz onih sektora gde imamo višak, dodao je on.

Broj izvršilaca biće smanjivan na način da se ne ugrozi izvršavanje nijedne usluge države građanima.

On je dao primer da na čitavom jugu Srbije imamo samo četiri zdravstvena inspektora koji  fizički ne mogu da stignu da odrade  posao za koji su nadležni.

“ Sa Međunarodnim monetarnim fondo imamo aranžman koji predviđa mogućnost novih prijema, ali isključivo tamo gde postoji potreba.

On je rekao da je Odluka o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru je politička i da bi svi voleli da što pre bude ukinuta ali da će to će moći da se ostvari tek kada  se ostvare projektovani cilj oko broja zaposlenih u javnom sektoru.

Trenutno u Srbiji postoji 3800 različitih naziva izvršilačkih radnih mesta u državnoj upravi. Uskoro će to biti smanjeno na 800. Ružić tvrdi da više neće moći da se izmišljaju radna mesta kako bi se zapoljšavali prijatelji ili partijski kadrovi.

Ministar je podsetio da su prethodnih dana u Niš  došle kompanije Cumtobel, Leoni, Imi. I da je pokrenuto je dosta toga.

Načelnik Nišavskog upravnog okruga dr Aleksandar Cvetković koji je bio domaćin sastanka, rekao je su najveći problemi juga Srbije demografsko pražnjenje, starenje stanovništva i katastrofalne posledice privatizacije. On je kazao da je Niš  nakon privatizacije od 60.000 proizvodnih radnih mesta ostao na manje od 10.000.

“ Otvaranjem novih fabrika pokušavamo da uradimo novu reindustrijalizaciju Niša kao ključnog grada na jugu zemlje. Niš je univerzitetski grad sa više od 35000 studenata. Trenutno imamo 110 inspektora što je za 30 manje nego pre samo 5, 6 godina. Nišavski okrug koristi mogućnosti prekogranične saradnje sa Bugarskom. Prošle godine su opštine našeg okruga realizovale evropske projekte u vrednosti od 12 miliona evra“, istakao je on.

Po  rečima ministra Ružića ovaj sastanak je održan kako bi Vlada, ministarstva i okruzi koordiranije funkcionisali i ostvarivali strateške ciljeve države.

“ Cilj je državna uprava koja je servis građana. Uvešćemo redovnost ovakvih sastanaka“, rekao je Ružić.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare