Trening osnaživanja profesionalaca za intervenciju u ranom uzrastu dece

LESKOVAC

U Centru za stručno usavršavanje u obrazovanju održana je radionica „Trening osnaživanja profesionalaca za intervenciju u ranom uzrastu dece“ u organizaciji UNICEF-a i Fondacije za otvoreno društvo.

Na radionici su učestvovali stručnjaci iz Kragujevca i Leskovca koje je organizator izabrao kao gardove u kojima će se raditi intenzivnije na modelovanju usluga ranih intervencija po međunarodno priznatim standardima.

Jelena Zajeganović Jakovljević na tribini je predstavljala UNICEF-a, gde motiviše programe iz oblasti ranog razvoja, zdravlja, ishrane, a radi i na intersektorskom povezivanju svih sistema koji su odgovrni za pružanje podrške porodici i deci u najranijem uzrastu.

„Mi već duži niz godina sarađujemo sa Ministarstvima zdravlja, obrazovanja i rada na unapređenju sistema podrške porodici i deci u najranijem uzrastu. Ova tri ministarstva su zajedno Savetom za prava deteta aprila ove godine potpisala i Poziv za akciju rani razvoj koji među svojih šest ciljeva ima upravo unapređenje sistema ranih intervencija. Sistem je neophodan za decu i porodice koje su izložene različitim razvojnim rizicima ili se suočavaju sa teškoćama i smetnjama u razvoju, jer ako delujemo rano i rano identifikujemo određene poteškoće, pružimo podršku u najranijem detinjstvu, kada se mozak najintenzivnije razvija, kada je najpodložniji „korekcijama“ određenih teškoća koje se dešavaju u ranom uzrastu, imamo i najbolje postignuće za dete u periodu kada se postavljaju temelji za buduće uspehe deteta, za odnose, socijalizaciju, napredovanje… Na ovaj način dobitke ne stiče samo porodica, nego i celo društvo.“

Predsednik Evropske asocijacije za ranu intervenciju kod dece Ana Marije Soreno prenela je iskustva iz svoje zemlje, Portugalije, na ovoj tribini.

„Ovaj trening nije samo za ekperte u ovoj oblasti, nego i za oporodice, jer se deca razvijaju unutar porodice, tako da je porodici pomoć najpotrebnije. Ovo paradigma se menja i u današnje vreme to je očigledno,. Ovom radionicom mi želimo da pokažemo porodici, deci i stručnjacima kako treba da rade u ranom detinjstvu sa decom, da bi pomogli deci i kako bi se porodica još više osnažila, da može samostalno da se nosi sa problemima. Ova promena mora da bude i na medicinskom i na terapeutskom nivou i jako je bitno da krene od najranije dobi da bi se i deca sa smetnjama u razvoju osposobila za život u savremenom društvu.“

U ime lokalne samouprave skup je pozdravila i Ana Stojković, pomoćnica gradonačelnika, koja očekuje da se ovom edukacijom stručnjaka unapredi međusobna saradnja i multudisciplinarni pristup u cilju boljeg pružanja usluge deci od rođenja pa do treće ili čak i pete godine života gde postoji razvojno kašnjenje.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare