Svtosavska akademija u Leskovcu

LESKOVAC

Pod sloganom „Svetosavlje – prošlost, sadašnjost, budućnost“ u sali Narodnog pozorišta Leskovac održana je ovogodišnja Svetosavska akademija čiji je domaćin bila Osnovna škola „Kosta Stamenković“. Zvanični konferansije Bojana Stefanović ističe da se prva proslava Svetog Save u školama javlja u 18. veku.

„Prvi pisani dokument je udžbenik za treći i četvrti razred srpsko-latinske škole i Sremskim Karlovcima još 1735. godine. Tada je proslava Svetog Save proširena iz crkve na škole. Đaci su oslobođeni nastave da toga dana slave prvog srpskog prosvetitelja i učitelja. U vreme Prvog sroskog ustanka pod Karađorđem, kad je Dositej Obradović otvorio 1808. godine Veliku školu u Beogradu, obeležilo se i ime Svetog Save. Naime, školsko zvono ima izliven lik upravo Svetog Save. Konačno, knez Miloš Obrenović je izdao posebnu naredbu 1823. godine, kojom je ozvaničeno proslavljanje Svetog Save kao školske slave. U Leskovačkoj Moravi nema nemanjićkih zadužbina, ali se Sveti Sava i ovde slavio. U našem gradu Savindan je prvi put obeležen u Ča-Mitinoj školi, velikoj jednospratnoj zgradi do stare crkve u centru Leskovca sa nekoliko stotina đaka 1854. godine. Prekid školske proslave Svetoga Save trajao je 45 godina (od 1946. do 1990. godine). Mi smo nastavili veliko delo naših prethodnika, a Svetosavlje živi i dalje.“

Direktorka škole „Kosta Stamenković“ Aleksandra Sibinović zahvalila je na podršci u realizaciji svih svetosavskih aktivnosti lokalnoj samoupravi, Srpske pravoslavne crkve, školske uprave, Narodnog pozorišta, LKC-a, Narodnog muzeja, Muzičke škole, Gradskog saveza za školski sport, PK „Leskovac“ i SRC „Dubočica“.

„Cela nedelja je bila posvećena raznim aktivnostima. U duhu tradicionalnih vrednosti održana su sportska svetosavska takmičenja u plivanju i odbojci, održane radionice učenika mlađih uzrasta pod nazivom „U zdravom telu zdrav duh“, nagrađeni su najbolji na likovno-literarnom konkursu, održani kvizovi i tribine o liku i delu Svetog Save i po prvi put su se realizvoale radionice iz kaligrafije u konaku crkve za učenike od petog do osmog razreda.“

Okupljenima se obratio gradonačelnik Goran Cvetanović koji je rekao da je Sveta Sava svetitelj koji u svom liku i delu sažima najsvetlije vrline srpskog naroda, njegovu duhovnost i stremljenje ka napretku na svim poljima.

„Ličnost Svetog Save sinonim je za srpsku državnost, Srpsku pravoslavnu crkvu, ali i za prosvetiteljski rad, što ga čini najvažnijom figurom u istoji srpskog školstva i obrazovanja. Prosvetiteljske ideje započete dalekosežnom vizijom Svetog Save traju i opstaju kroz vekove. One nas podsećaju da su znanje i učenje temelj svesnog življenja i poluga napretka svakog pojedinca, ali i društva u celini. Zato se svake godine povodom Svetog Save okupljamo na ovim svečanostima da prenesemo njegovu reč ili reč o njemu.“

O delu i uticaju Svetog Save govorio je i Episkop Niški Arsenije.

I.S.

ANTRFILE: Svetosavske povelje za postignute rezultate su dobili: Jelena Đorđević, učenica osmog razreda OŠ „Vasa Pelagić“, Uroš Živanović, učenik trećeg razreda Gimnazije, Nikola Stević, učenik četvrtog razreda Gimnazije i Aleksa Bogdanović, učenik četvrtog razreda Medicinske škole. Specijalne povelje dodeljene su gradonačelniku Leskovca Goranu Cvetanoviću, Episkopu Niškom Arseniju i protojereju Daliboru Stefanoviću.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare