LESKOVAC
Talas poskupljenja ruši mit o “ekonomskom tigru“ i na lokalnom i na republičkom nivou, rekao je na konferenciji za novinare predsednik Gradskog odbora Narodne stranke Dragan Stošić.
„Nakon jesenjeg udara na budžet porodica u Leskovcu, sada nas očekuje i februarski u kome se očekuje poskupljenje komunalnih usluga, cena PWW, Parking servisa, dimičarskih i pogrebnih usluga. Populistička politika vladajuće koalicije da se cene godinama ne usklađuju sa realnim troškovima i inflacijom dovela je do naglog skoka cena tih usluga, jer na kraju neko mora da plati cenu loše ekonomske politike. Ili će preduzeća biti dovedena na ivicu rentabilnosti, pa im se preti privatizacijom, kao što je slučaj sa JKP „Toplana“, po sistemu “dovedi do bankrotstva, pa prodaj prijatelju“. Situacija će biti još gora, kada prvi sledeći put Srbiji ne bude odobrena tranša kredita MMF-a. Tada ćemo skupo platiti ovu tzv. ekonomsku stabilnost. Primer da građani ne mogu da podnesu ovaj najavljeni cunami poskupljenja je pomoćna radnica koja je radila sa mnom u školi, koja je u oktobru otišla u penziju. Ona sada traži dodatni posao jer je, nakon 32 godine radnog staža, dobila rešenje za penziju u iznosu od 17.000.“
Stošić je najavio da će se Narodna stranka po dolasku na vlast sigurno baviti i ispitivanjem porekla imovine i načina sticanja bogatstva.
Marko Anđelković, član GrO, smatra da Vlada Srbije vodi promašenu politiku u oblasti zaštite i poboljšanja životne sredine, te da u toj oblasti postiže slabe ili nikakve rezultate.
„Subvencionisanje promene goriva u pojedinačnim ložištima na pelet doveo je da veliki broj građana svoje kotlove ili pojedinačna ložišta prebace na taj vid grejanja. U tom trenutku je tona peleta koštala oko 200 evra, a danas za istu količinu trebate izdvojiti oko 400 evra. Problem životne sredine se kod nas gura pod tepih, mada je direktno povezan sa zdravljem građana. Naš grad je u proteklom periodu imao veći indeks zagađenja nego pojedini veliki centri teške industrije u Kini. Na žalost, naša vlast nema jasno postavljene ciljeve niti strategiju koja bi dovela do poboljšanja životne sredine. Leskovački odbor Narodne stranke vidi problem zagađenja vazduha kao jedan od prioriteta u svom radu. Kao rešenje se postavlja sređivanje javnog prevoza na teritoriji grada, jer nmjegov nedostatak dovodi do povećanja broja automobila na ulicama, a to je najneefikasniji vid transporta ljudi. Smatramo i da većina autobusa koji saobraćaju u gradu nemaju zadovoljavajuće ekološke standarde.“
Anđelković je rekao i da, iako svi građani dobijaju iste račune za komunalne usluge, kvalitet te usluge se razlikuje između pojedinih delova grada.
„Zato moramo i mi građani da budemo odgovorniji i da ne čekamo samo da neko drugi čisti za nama. Zdravo društvo podrazumeva i zdravu životnu sredinu.“
Narodna stranka, po rečima potpredsednika Jovice Stankovića, se uveliko sprema za predstojeće lokalne izbore.
„Sve više mladih nam se priključuje i smatramo da je jako dobro da se mladi uključuju u politički rad. U Vlasotincu formiramo Gradski odbor koji će praktično činiti samo mladi ljudi.“
Stanković je dodao i da, po njemu, nijedna vlast ne bi trebala da se hvali uređenjem infratrukture.
„Asfaltiranje ulica, dovođenje vode, sve je to u redu, ali to je posao i obaveza svake lokalne samouprave. Nema potrebe da se slikate zbog toga, treba povećati životni standard građana, a mi obećavamo da ćemo upravo time i da se bavimo kada preuzmemo vlast.“