LESKOVAC
Boban Stanković, diplomirani inženjer poljoprivrede, u ime Grupe građana „Za Leskovac – ZAJEDNO“ govorio je o problemima poljoprivrednih proizvođača Jablaničkog okruga.
„Svi znamo da je poljoprivreda tradicionalno rizično zanimanje kojim se bavi veliki broj gazdinstava, ali poljoprivreda mora biti zamajac sveukupnog privrednog razvoja. Zato poljoprivredi treba posvetiti posebnu pažnju. Poslednjih nekoliko meseci imamo velike oscilacije u cenama poljoprivrednih proizvoda, od ekstremno niskih, do neverovatno visokih. Cena paradajza ili krastavca ide do 20 dinara, što stvarno nije dobro, ali u marketima bude i po 150 dinara. Te cene ne odgovaraju ni proizvođačima, ni distributerima poljoprivrednih proizvoda. naravno da postoji rešenje za ovo. Na višoj instanci tu Ministarstvo poljoprivrede treba da ima vodeću ulogu i da odradi kontrolisan uvoz proizvoda iz susednih zemalja. Što se lokalne samouprave tiče, rešenje je u Zelenoj zoni. U što kraćem roku izgraditi i staviti u funkciju prijemno-distibutivni centar koji bi pratili i prerađivački kapaciteti, odnosno objekti za sortiranje i klasiranje hrane. Tu moramo koristiti i znanja i iskustva zemalja EU, gde je, recimo u Holandiji prijemno-distibutivni centar 100% u privatnom vlasništvu, a prijemno-distibutivni centar u Veroni, u Italiji, je vlasništvo grada. I mi možemo primeniti takva rešenja…“
Stanković kaže i da je potrebno povratiti poverenje između poljoprivrednog proizvođača i lokalne samouprave.
„Mi već danas moramo razmišljati o agrarnom budžetu za narednu godinu. To poverenje bi se pojačalo ukolilo bi smo za narednu godinu imali jedan izdašni agrarni budžet koji ne sme biti manji od 5% budžeta grada Leskovca. Taj budžet bi trebao da bude sa petogodišnjom projekcijom, jer bi u tih pet godina proizvođač imao neku izvesnost i sigurnost u proizvodnji i samom planiranju. Potrebno je formirati tim koji će definisati dugoročnu strategiju razvoja poljoprivrede Grada Leskovca, ali sa jasno defrinisanim strateškim ciljevima i proizvodima, ali i realizacijom tih proizvoda na domaćem i svetskom tržištu. Da bi se ovo realizovalo, treba uputiti apel Ministarstvu poljoprivrede da se deo nadležnosti i odgovornosti svede i na nivo lokalne samouprave.“
Predlaže Stanković i da grad učestvuje u pomaganju i osnaživanju formiranja zadruga i udruženja, ali, ne političkih zadruga i udruženja, već onih koje će biti osnovane na pravim ekonomskim principima. Dalje, zalaže i za jačanje položaja žena i mladih na selu.
„Raznim projektima ojačati žene i mlade, kao i raditi na njihovom zadržavanju na selu. Za to je potrebna bolja infrastruktura, struja, voda, telefon, internet, škola, ambulanta… Za sve ove aktivnosti GG „Za Leskovac – ZAJEDNO“ ima snage i volje da to sprovede i pozivam sve kolege iz struke da nam se pridruže u realizaciji ovih ciljeva. Naš konačni cilj je edukovan, zadovoljan i bogat seljak.“
„Mi već danas moramo razmišljati i o izgradnji malih akumulacija, koje bi služile poljoprivrerdnim proizvođačima, s obzirom na suše koje imamo. Najpre ih treba graditi u brdskim selima. Pohvalio bih i lokalnu samoupravu zbog elektrifikacije polja, što je odličan projekat i nekoliko sela je priključeno. Ali, zašto se stalo sa tim projektom?“ (kraj)
Bravo Bobane! Nadamo se da ćeš uskoro moći te ideje da sprovedeš u delo! Puna podrška
Odličan i sveubuhvatan program za spas i unapređenje sela i poljoprivrednih proizvođača. Sve se moźe ostvariti kada pametnim ljudima, ljudima od struke, pre svega lokal patriotama poveri rešavanje ovih problema. Konačno, da se neko sposoban, a ima ih mnogo, pojavi i izloži tako potreban, praktičan i razvojni program za unapređenje poljoprivrede. Bravo Bobane, puna podrška za za tvoje ideje!