LESKOVAC
Sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara je održan u Leskovcu, a u organizaciji Regionalne informativne agencije JUGpress, Centra za demokratiju i razvoj juga Srbije i Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM). Na sastanku se govorilo o izazovima sa kojima se suočavaju novinari u lokalnim sredinama. Članica Stalne radne grupe za bezbednost novinara, Dragana Bjelica iz UNS-a, istakla je da se njihova organizacija trudi da obilazi različita mesta i gradove i da se na taj način upoznaje sa problemima na koje nailaze novinari u lokalnim redakcijama.
,,Novinarska udruženja jesu tu da bi bila na usluzi novinarima. Jako je važno da imamo informaciju. Znamo da mnogima od nas institucije ne ulivaju poverenje i najveći problem jeste zapravo tu. Znate, neko kaže kako će određenu pretnju da prijavi i posle toga se ništa ne dešava povodom toga i tu se profesionalni novinar razočara i onda sledećeg puta ako mu se nešto slično dogodi, neće ni prijaviti. Imali smo mnoge slučajeve koje smo uspevali da rešimo, čak i one koje nisu u nadležnosti Stalne radne grupe. Stalna radna grupa za bezbednost novinara je nastala u nekoj zajedničkoj želji da se sa tužilaštvom i policijom radi na boljoj zaštiti novinara i ona nije nikakva grupa koja ima obezbeđene finansije, ne finansira se iz budžeta već rad naše grupe pomaže OEBS. Trudimo se i da idemo na suđenja i objavljujemo podatke kada su određene krivične prijave odbačene. Kao predstavnici novinara trudimo se da objasnimo šta se nama dešava i šta sve mi beležimo kao napade i pretnje i nešto što ne ulazi u krivični zakonik kao krivično delo. Kada vidimo da se nešto dešava, kontaktiramo novinare, ili novinari kontaktiraju nas, to je naša ustaljena praksa i onda dalje pratimo šta se dešava sa slučajem, dokle je stigla tužilačka istraga, da li je policija uradila ono što je trebalo, itd…”, izjavila je Dragana Bjelica. Ona je dodala da Stalna radna grupa za bezbednost novinara prati da li slučaj nakon toga ,,tapka u mestu” ili se nešto konkretno preduzima, a takođe i da li je pokrenut sudski postupak.
Član Stalne radne grupe za bezbednost novinara iz NUNS-a, Rade Đurović, istakao je da u krivično-pravnom sistemu Republike Srbije postoji puno praznina u načinu na koji insitucije funkcionišu i da uprkos tome što mnogi policajci, tužioci i sudije dobro obavljaju svoj posao, postoji jako puno zastoja u samom procesuiranju.
,,Ono što nas najviše muči je način na koji se razume to krivično delo ugrožavanja sigurnosti, taj posebni deo koji može da se odnosi na novinare i način na koji je izneta pretnja. Najveći broj pretnji dolazi putem interneta. Ono što mi očekujemo od tužilaštva je da se individualno svaki vid pretnje posebno sagledava i da se uzima kontekst same pretnje, ne toliko način na koji je ona izrečena, jer i ljudi koji ih izriču su jako dobro naučili kako to da napišu, a da sa druge strane pošalju jednu tešku i ozbiljnu poruku i stvore posledice po novinara koja se ogleda u tome da on menja svoje životne i poslovne navike i prestaje da radi” rekao je Rade Đurović. On je dodao da novinari treba da se obrate svaki put kada smatraju da pretnja postoji, a da će se u okviru Stalne radne grupe razmatrati da li postoji prostor za prijavu.
,,Mi čak preuzimamo tu ulogu i mi to prijavljujemo umesto novinara, zato što tužioci uglavnom štite interese Republike Srbije i oni nisu advokati novinara. Mi kao novinari to razumemo, ali smo zato kao udruženje tu da pomognemo, da razgovaramo o slučajevima i da svaki slučaj može da dođe do policije i tužilaštva i da se rešava”, dodao je Đurić.
U razgovoru sa predstavnicima tužilaštva analizirani su slučajevi pretnji koje su novinari prijavili.
Predstavljeni su i rezultati ankete koju je Regionalna informativna agencija JUGpress sprovela među novinarima i medijskim radnicima na jugu Srbije.
(Kraj) ĐS/MS