SOS telefon Vlasotince: Osmeh za život

VLASOTINCE

SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja je ženska nevladina i neprofitna organizacija osnovana 1996.godine.

Ima SOS telefon za žrtve nasilja i SOS telefon za žrtve trgovine ljudima. Svetlana Šarić je predsednica, koja je kao dugogodišnja aktivistkinja ujedno i osnivač ovog udruženja.

Organizacija ima 15 stalnih volontera, a poslednjih nekoliko godina obučila je preko 50 vršnjačkih edukatora na različite teme uključujući sve vrste nasilja, trgovinu ljudima, ljudska prava, odgovorne građanke, sterotipe i predrasude.

Organizaciju čine volonterke i volonteri, većina srpskog stanovništva, kao i manjinskog Romkinje.

  • Prevashodno radimo prevenciju trgovine ljudima kao i nasilja, takođe imamo i prihvatilište za jednu noć za žrtve nasilja. Žene koje rade na SOS telefonu i sa žrtvama su obučene aktivistkinje za rad na SOS telefonu. Naše delovanje ogleda se i kroz uključenje u tela lokalne samouprave kako bi smo ostvarile veći uticaj na ostvarivanje naših ciljeva, – kaže nam na početku razgovora Svetlana Šarić predsednica SOS telefona u opštini Vlasotince.

JUGpress: Kada je zvanično sa radom počela vaše udruženje i gde ste posebno fokusirani ?

  • Naša organizacija SOS Vlasotince zvanično je registrovana 24.oktobra 1997.godine i tada nas je u osnivanju organizacije bilo deset žena. U udruženju sada imamo 12 aktivnih žena, a u radu nam pomaže i petnaestak sardnika. Osnovno naše delovanje je prevencija svih vidova nasilja, a mi smo u isto vreme i mirovne aktivistkinje. Mi se borimo da do rata ne dođe, a sada radimo i sa izbeglim i raseljenim licima na pružanju pomoći. Naša parola je, da se zaustavi rat a ne izbeglice, koje su izbegle iz svojih zemalja upravo zbog rata.

JUGpress: Šta još radite u okviru vašeg udruženja ?

  • Imamo prihvatilšte za jednu noć, koje mi same finansiramo sredstvima iz našeg budžeta, pa čak vrlo često i donosimo hranu od kuće. U ovo današnje vreme Kovida 19 radili smo, odnosno dežurale celodnevno, a nas nekoliko imalo je službene legitimacije za nesmetano kretanje u vreme vanredne situacije. Nedavno smo podelile 206 paketa sa životnim namirnicama i za higijensku namenu za potrebe naših korisnika. Bile smo i u izbegličkom centru u Bosilegradu gde smo poklonili zaštitne maske i rukavice, a u planu je da ponovo idemo u posetu. Naš glavni zadatak je rad na preventivi, da na vreme sprečimo ekscese, a posle toga sve ostalo je na policiji, centrima za socijalni rad i drugim nadležnim državnim institucijama.

JUGpress: Koji je osnovni razlog nasilja, po vama, u društvu kao i u pojedinim porodicama ?

  • U skoro tridecenijskom vremenu imali smo dva rata, najpre u Hrvatskoj, a potom i na Kosovu i Metohiji. Kao što se zna na ta dva ratišta je bio veliki broj muškaraca iz naše opštine. Šta su oni tamo sve preživeli, šta su mogli da vide, sigurno je na mnoge od njih ostavilo negativnog traga na njihovu psihu. Mnogi od njih pod teretom tog ratnog vremena i traumatičnih događaja na samom ratištu odali su se alkoholu, što je dovelo do povećanja nasilja u porodici u našem okruženju, a najviše se manifestuje prema pripadnicama slabijeg pola.

JUGpress: Da li imate možda materijalnu nadoknadu za vaš rad ?

  • Imamo, ali ta sredstva su veoma mala. Nas sve pre svega vezuje želja i briga da nekome pomognemo, da ga bar malo učinimo, ako ne srećnim, ono bar zadovoljnim. Mi smo najsrećnije, kada izmamimo osmeh kod tih osoba kojima nešto darujemo. Za nas je njihov osmeh, osmeh za život i nada da može biti njima bolje.

JUGpress: Gde vodite razgovore sa onim ženama kojima je potrebna vaša pomoć ?

  • Mi smo spremne i idemo i na licu mesta da razgovaramo, a isto tako vodimo razgovore i u prostoijama našeg udruženja.. Ovom prilikom želim posebno da istaknem, da sve ono žene što kažu u našoj prostoriji, koje probleme imaju, ili to saopšte telefonom, nikako ne ide iz naše prostorije i to je za sve nas stroga radna tajna.

JUGpress: Na kraju smo odlazeće, po mnogo čemu, turbulentne godine, najvećim delom zbog opasnosti koje nam je donela korona virus. Koja su vaša očekivanja u 2021. godini ?

  • Najpre bih poželela svim ljudima sveta srećnu novu godinu, i da im dobro zdravlje bude svakodnevni saputnik u životu, a mi ćemo nastaviti sa našim radom, koji je pre svega humanitarnog karaktera. Da bude više osmeha kod ljudi, baš, kao nedavno kada smo posetili selo Okruglicu, sa sedam članova porodice i gde smo uspeli da izmamimo osmehe u toj divnoj porodici. I na kraju, daće Bog, da nestane korone da se narod najzad primiri – nada se Svetlana Šarić, predsednica SOS telefona iz Vlasotinca.


Finansijska podrška
REKONSTRUKCIJA ŽENSKI FOND
Nisu prevelika novčana sredstva kojima raspolaže SOS Vlasotince.

  • Ne dobijamo mi previše novca, ali ono što stigne na naš žiro račun, opredeljujemo za one kojima je pomoć nakpotrebnija, a poslujemo samo u okviru postojećih propisa i zakona. Ovim želim da se zahvalim našoj lokalnoj samoupravi na sredstvima koje nam daju, a posebno smo zahvalni na svakoj vrsti pomoći Republičkom Ženskom fondu iz Beograda, čija je misija da podrži i održi femističku političku platformu protiv rata, nacionalizma, rasizma, militarizma i bilo kog oblika diskriminacije i nasilja prema ženama, što je u suštini i cilj našeg udruženja, – veli Svetlana Šarić, koji svoj huumani posao radi sa puno entuzijazma i ljubavi.

Ovaj sadrzaj je deo projekta koji je sufinansirala opstina Vlasotince. Stavovi izneti u podrzanom medijskom projektu nuzno ne izrazavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare